Niepełnosprawni
Jak sprytnie szukać pracy mając orzeczenie
07 sierpień 2023
Nie od dziś wiadomo, że ofert pracy dla osób z orzeczona niepełnosprawnością jest bardzo mało. Dlatego, aby znaleźć pracę, trzeba wykazać się dużą determinacją i sprytem oraz rozwijać umiejętności wyszukiwania informacji w sieci. Sprawdźmy pokrótce, jakie mamy możliwości.
źródło: Canva.pl
Portale rekrutacyjne dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością
Portale rekrutacyjne z ogłoszeniami o pracę dedykowane wyłącznie osobom z niepełnosprawnościami można zliczyć na palcach jednej ręki, choć zdecydowanie to najlepsze miejsca, aby znaleźć uczciwego pracodawcę. Oferty są wiarygodne, a pracodawcy zaufani, respektujący obowiązki wynikające z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Portale te coraz częściej oferują także pracę zdalną, pożądaną zwłaszcza przez osoby z dysfunkcją ruchu lub wzroku czy też z małych miejscowości. Warto przeglądać oferty pracy na stronach takich jak:
1. https://werbeo.pl/
2. https://www.job4dis.com
3. https://bponetwork.pl
4. https://www.integralia.pl
5. https://poltalento.pl/
Gdzie znajdziemy oferty pracy dla osób z niepełnosprawnością?
Propozycje zatrudniania, po wpisaniu w lupę hasła: z orzeczoną niepełnosprawnością, znajdziemy także na olx i indeed. Tu najczęściej rekrutują małe firmy, więc jeśli zależy nam na rodzinnej atmosferze, to dobre źródło. To także dobre miejsce, aby znaleźć pracę w konkretnej lokalizacji, blisko miejsca zamieszkania.
Wypada zdawać sobie sprawę także z tego, że wiele ofert dopiero w treści ogłoszenia zaznacza otwartość na osoby z niepełnosprawnościami, co jednak znacznie utrudnia znalezienie takiej oferty.
Jeśli interesuje nas konkretne stanowisko warto wpisać także pożądane stanowisko z dopowiedzeniem: z orzeczeniem, w lupę Googla.
Pracodawcy docenieni za otwartość
Szukając pracy warto wykazać się inicjatywą i aplikować nie tylko na ogłoszenia o pracę, ale samodzielnie pukać do drzwi firm, które prowadzą politykę kadrową równych szans. Jak ich znaleźć? Można sprawdzić laureatów konkursów dla pracodawców w kategoriach polityki społecznej. Są to między innymi takie wyróżnienia jak:
• Top Employer,
• Dobry Pracodawca,
• Solidny Pracodawca roku,
• Pracodawca Przyjazny Osobom z Niepełnosprawnością,
• Certyfikat Wsparcia Osób Niepełnosprawnych,
• Nagroda LODOŁAMACZE – za działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami kategoria Otwarty Rynek Pracy,
• Nagroda Karty Różnorodności w kategorii partnerstwa za projekt Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami,
• Krakowski Pracodawca Roku.
Osoby z niepełnosprawnościami znajdą pracę w administracji
Osobom z niepełnosprawnością powinno być także łatwiej o pracę w sektorze publicznym, ponieważ wyrównanie szans OzN na rynku pracy zakładają regulacje prawne. Między innymi ustawa o służbie cywilnej wskazuje pierwszeństwo w rekrutowaniu osoby z niepełnosprawnością, jeśli znalazła się ona wśród 5 najlepszych kandydatów.
W roku 2023 aż około 70% podmiotów publicznych deklarowało, że zatrudnia osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. To zadowalający wynik, zwłaszcza, gdy porównamy go z sektorem prywatnym, gdzie zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami daje tylko około 7% firm.
Oferty pracy w administracji publikują lokalne urzędy pracy. Znajdziemy je także na stronie: https://nabory.kprm.gov.pl/
Wsparcie NGO: aktywizacja zawodowa i staże
Pomysłem na przekwalifikowanie i znalezienie nowej pracy jest także skorzystanie z programu aktywizacji zawodowej, które prowadzą fundacje i organizacje z trzeciego sektora. Tu również należy szukać raczej lokalnie, ponieważ miejsce zamieszkania często jest jednym z kryteriów naboru do projektu.
Wskazać można tu takie fundacje jak mająca oddziały w całej Polsce Fundacja Aktywizacja czy Fundację Aktywności Zawodowej (FAZ).
W jakich branżach jest praca dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością?
Osoby z niepełnosprawnością - o czym już wspominaliśmy - najczęściej zatrudniane są w administracji. Tuż za podium znajduje się przemysł przetwórczy i gospodarka komunalna, co nie zmienia się od lat - sektor prywatny najczęściej oferuje pracę osobom z niepełnosprawnością w branży utrzymania czystości oraz ochrony mienia. Później, kolejno, są to takie branże jak:
• edukacja,
• badania naukowe
• i opieka społeczna.
Z kolei najtrudniej o pracę osobom z niepełnosprawnością, co zrozumiałe, w przemyśle wydobywczym i budownictwie.
Na miejscu trzecim - co zaskakujące - znalazła się reklama, a na piątym zdobywanie i przetwarzanie danych, choć prognozy rynku pracy przewidują, że będą to branże coraz chętniej sięgające po potencjał specjalistów z orzeczoną niepełnosprawnością.
Warto wziąć pod uwagę te informacje decydując się na edukację czy przekwalifikowanie.
To pokrótce zarys tego, gdzie i jak można szukać pracy, ale i tak najważniejsze zadanie do wykonania przed samym poszukującym; stworzenie CV dopasowanego do konkretnej oferty.
Jeśli chcecie wiedzieć, jak przygotować adekwatne i atrakcyjne CV, zerknijcie do naszych innych postów lub artykułów.
Źródła:
https://aktywizacja.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/FundacjaAktywizacja-raport-Co-praco
dawcy-w-Polsce-mysla-o-zatrudnianiu-osob.pdf
Autor: Agnieszka Kopaczewska – Lisek, Redaktor WERBEO