Niepełnosprawni

Ścigając marzenia - bieg uliczny Przemyska Dycha.

18 wrzesień 2023

17.09.2023 w sercu Przemyśla odbyła się kolejna edycja jednej z najpopularniejszych imprez sportowych w tej części Polski - bieg uliczny “Przemyska Dycha". Wydarzenie organizowane pod patronatem Samorządu Województwa Podkarpackiego i TVP3 oraz przy wsparciu licznych sponsorów, miało miejsce już po raz jedenasty. Dziesięciokilometrowa pętla biegu głównego po raz pierwszy prowadziła nie przez obwodnicę, a skupiła się na zabytkowym centrum miasta, co bez wątpienia podniosło atrakcyjność widokową całego biegu. Niemałym wyzwaniem dla zawodników okazał się około 100 m odcinek brukowany w okolicach starówki. Rywalizacja toczyła się także w kategorii nordic walking na dystansie 5 km oraz w ramach “Mini Dyszki”, czyli biegu dla dzieci od 5 do 12 lat na różnych dystansach. Na starcie tym razem stanęło aż 600 biegaczy, co pokazuje, że impreza z roku na rok gromadzi coraz większe grono zainteresowanych.

źródło: Canva.pl

“Przemyska Dycha” to od lat nie tylko wydarzenie sportowe, ale także wspaniała inicjatywa społeczna, która łączy ludzi w różnym wieku: dzieci i seniorów, przedstawicieli różnych zawodów, sportowców i amatorów-pasjonatów, osoby zdrowe i niepełnosprawne. Biegacze mogą startować indywidualnie lub w drużynach, stawiać sobie dodatkowe cele i wyzwania, wspierać również inne inicjatywy.


“Przemyska Dycha, to jest taka nasza perełka – powiedział w jednym z wywiadów Mieczysław Jałocha, dyrektor Biegu i vice prezes Przemyskiego Klubu Biegacza – za każdym razem ulicami Przemyśla przebiega dosłownie morze biegaczy! Mamy biegaczy z całej Polski i z zagranicy, organizujemy też w ramach naszego biegu mistrzostwa Polski Straży Pożarnej. Część biegaczy przyjeżdża tutaj po wyniki, „życiówki” i rywalizację, ale jest część biegaczy, która przyjeżdża tu dobrze się bawić”.


”Przemyską Dychę” od lat wyróżnia niepowtarzalna atmosfera, która dopisała i tym razem. Duch rywalizacji sportowców, którzy walczą nie tylko między sobą, ale i w dużej mierze z… samym sobą, udzielił się wszystkim zgromadzonym wokół trasy biegu i sprawił, że kibicujący z równym zapałem angażowali się w doping, co sportowcy w rywalizację. Pasja, upór, energia i wigor sportowców owocował entuzjazmem, endorfinami, gwarem i życzliwością kibiców, co razem tworzyło wyjątkowo pozytywny klimat tego dnia, który z całą pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników i obserwatorów wydarzenia.


W ramach imprezy wystartowały także osoby poruszające się na wózkach z napędem bezpośrednim. Na 5 km dystansie zmierzyło się 7 zawodników, którzy do pokonania mieli nie tylko trasę biegu, ale dodatkowe ograniczenia stawiane im przez niepełnosprawność. Nagroda pieniężna, ufundowana, przez firmę OBPON właściciela serwisu Werbeo, trafiła do pana Andrzeja Paducha, który wykazał się nadzwyczajną determinacją i zdobył najlepszy czas. Osiągnięcie to należy docenić, tym bardziej że w ocenie Mieczysław Jałocha „To nie jest dystans, przed którym wystarczy wstać z kanapy i ruszyć. Dystanse od 5 km w górę jednak wymagają przygotowania”.


Zespół Werbo gorąco kibicował wszystkim zawodnikom, zaś w szczególności ciepło wspierał osoby startujące w kategorii niepełnosprawności oraz biegnącą w “Przemyskiej Dysze” koleżankę z działu rekrutacji.


Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i świetnych wyników oraz życzymy im dalszych sukcesów!

 


Autor: Agnieszka Kopaczewska – Lisek, Redaktor WERBEO