Niepełnosprawni
Jak uzyskać dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny
29 listopad 2023
Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w życiu osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając poprawę zdrowia fizycznego, psychicznego oraz integrację społeczną.
Jednak jej koszty bywają wysokie. Dlatego ważne jest poszukiwanie różnych możliwości uzyskania dofinansowania, które mogą pomóc w pokryciu tych wydatków. Jedną z nich jest możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym. Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych, liczących nie mniej niż 20 uczestników, o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji i trwają co najmniej 14 dni. Dofinansowanie na nie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym, a sam pobyt musi odbyć się w jednym z ośrodków, który współpracuje z PFRON-em.
Jak wygląda, krok po kroku, procedura ubiegania się o dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym? Prześledźmy.
Kto może się starać o dofinansowanie pobytu na turnusie?
O refundację części kosztów pobytu na turnusie rehabilitacyjnym mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które posiadają ważne jedno z orzeczeń:
-o zaliczeniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności
-o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy
-o niepełnosprawności, wydane osobie przed ukończeniem 16 roku życia
-o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym
Kryteria dochodowe
Jednocześnie, dofinansowanie na turnus należy się wyłącznie osobie spełniającej kryteria dochodowe, czyli gdy dochód na jednego członka rodziny mieści się w ustalonych przedziałach. Obliczając wynik pod uwagę bierzemy przeciętny miesięczny dochód w rodzinie za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych i dzielimy go przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym. Gdy otrzymana kwota nie przekracza:
-50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
-65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej
otrzymuje się 100% przewidzianego dofinansowania. Natomiast w sytuacji przekroczenia tych kwot, dofinansowanie pomniejsza się o kwotę, o którą dochód został przekroczony. Jednakże w przypadku trudnej sytuacji losowej lub materialnej wnioskującego, stosuje się wyjątek i nie obniża dofinansowania, pomimo przekroczenia progów dochodowych, niemniej jednak należy o to wnioskować stosownym pismem.
Jak zacząć ubiegać się o dofinansowanie?
Obsługą wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON zajmują się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, najbliższe do miejsca zamieszkania petenta. Na początek należy więc pobrać stosowne formularze: wnioski: o przyznanie dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz wniosek o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Najczęściej wnioski te są także dostępne w formacie cyfrowym i można je także pobrać ze strony internetowej PCPR. Do wniosku należy także dołączyć zaświadczenie od specjalisty, lekarza prowadzącego, opiekującego się osobą niepełnosprawną. Warto zdawać sobie sprawę, że ważność tego dokumentu to trzy miesiące od daty wystawienia, dlatego wniosek o dofinansowanie nie może być złożony później, niż po upływie 3 miesięcy od otrzymania dokumentu od lekarza.
Kompletny wniosek do PCPR powinien zawierać 4 dokumenty:
-kopię orzeczenia
-skierowanie lekarskie
-wniosek o dofinansowanie
-oświadczenie o wysokości dochodu.
Rozpatrywanie wniosku
PCPR w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia musi zweryfikować poprawność dostarczonych dokumentów. W razie wątpliwości prosi o wyjaśnienia lub uzupełnienie dokumentacji w ciągu 10 dni. Decyzja jest rozpatrywana w terminie do 30 dni od złożenia kompletnych dokumentów.
Wysokość dofinansowania
Na jak wysokie dofinansowanie można liczyć. Kwoty są ściśle określone w zależności od dochodu i rodzaju niepełnosprawności. Wynoszą odpowiednio:
30% przeciętnego wynagrodzenia
-dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności
-dla osoby niepełnosprawnej do 16 roku życia
-dla osoby niepełnosprawnej uczącej się w wieku 16-24 lata
27% przeciętnego wynagrodzenia
-dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
25% przeciętnego wynagrodzenia
-dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności
20% przeciętnego wynagrodzenia
dla osoby zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od stopnia niepełnosprawności
Wybór ośrodka i turnusu
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania, osoba niepełnosprawna ma 30 dni na wybranie turnusu i poinformowanie PCPR o swoim wyborze. Jednakże należy pamiętać, że informacja nie może do PCPR wpłynąć później, niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu. Baza ośrodków jest dostępna cyfrowo pod adresem empatia.mpips.gov.pl., gdzie działa również wygodna wyszukiwarka turnusów na podstawie różnych kryteriów.
Następnie, po raz kolejny, PCPR w ciągu 7 dni od otrzymania informacji o wyborze ośrodka weryfikuje wybór placówki, poprzez sprawdzenie, czy wybrany ośrodek posiada odpowiednie wpisy do rejestrów oraz, czy jest uprawniony do przyjmowania osób z danym schorzeniem lub dysfunkcją. W każdym wpisie do rejestru znajdziemy informację o schorzeniach i dysfunkcjach obsługiwanych przez ośrodek, co powinno być zgodne ze wskazaniami z zaświadczenia lekarskiego.
Jeżeli wybór jest niewłaściwy, CPR informuje o tym wnioskodawcę, który musi dokonać wyboru ponownie. Jeśli osoba niepełnosprawna tego nie zrobi, dofinansowanie przepada.
Urlop i opiekun na rehabilitację
Osoba ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może skorzystać z dodatkowego urlopu na turnus w wymiarze do 21 dni. W tym celu należy okazać pracodawcy zaświadczenie o pobycie na turnusie otrzymane od organizatora turnusu po jego zakończeniu. Osoby niepełnosprawne potrzebujące wsparcia asystenta lub osoby niepełnoletnie mogą także ubiegać się o częściową refundację kosztów pobytu na turnusie opiekuna, która wynosi do 20% przeciętnego wynagrodzenia.
Dofinansowanie z PFRON jest sporym wsparciem dla osoby z niepełnosprawnością, a formalności, choć pracochłonne, nie są aż tak skomplikowane, by nie było warto poświęcić czasu na przygotowanie wniosku.
Autor: Agnieszka Kopaczewska- Lisek, Redaktor WERBEO