Osoby z niepełnosprawnościami
Od 30 grudnia 2023 r. obowiązuje ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
zachowują ważność do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stanie się ostateczne.
Oznacza to, że nowe przepisy działają wstecz, dzięki czemu przywracają ważność orzeczeń, które już wygasły. Ustawa w szczególności dotyczy tzw. orzeczeń covidowych, których ważność skończyła się w okresie epidemii lub po 5 sierpnia 2023 r. To ogromna ulga dla osób z niepełnosprawnościami i bardzo dobra wiadomość na początek roku! Ustawa w dużym stopniu zmniejsza ryzyko, że komisja orzekająca nie zdąży wydać nowego orzeczenia przed upływem starego.
Orzeczenie o niepełnosprawności uprawnia do różnych ulg i zasiłków, np. daje możliwość skorzystania z pomocy asystenta i zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, prawo do stypendium na uczelni wyższej, zniżek komunikacyjnych. Jego brak wiązał się z utratą świadczeń.
Dzięki nowym przepisom nie tylko orzeczenia zachowają ważność, ale także ważne będą przysługujące do nich karty parkingowe, uprawniające do parkowania w miejscach łatwo dostępnych, oznaczonych kopertą.
Pracodawcy osób z orzeczeniem
Wydłużenie ważności orzeczeń jest korzystną informacją nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla ich pracodawców. Dlaczego? - bowiem ci w dalszym ciągu będą mogli wnioskować o miesięczne dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz udzielać ulg we wpłatach na PFRON. Także zakłady pracy chronionej nie utracą swojego statusu w wyniku obniżenia stanów zatrudnienia wobec utraty orzeczenia przez pracowników.
Ponieważ zaś - jak wspominaliśmy - przepisy obowiązują wstecz, pracodawcy mogą także składać korekty do wniosków Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A (czyli o refundację składek ZUS lub KRUS oraz dofinansowanie do wynagrodzeń).
Podsumowując, obecnie orzeczenia, które kończyły się w 2020, 2021, 2022, 2023 oraz będą kończyły się przed 30 września 2024 roku zachowają ważność do 30 września 2024 r.
Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO