Biznes

Oto co kuleje w polskich, a co w hiszpańskich czy szwedzkich firmach

17 czerwiec 2019

W dorocznym raporcie ADP "Workforce view in Europe 2019" poddano analizie lokalne rynki pracy w różnych krajach. Polską bolączka są min. krótkoterminowe umowy o pracę a także słabe przywództwo.

źródło: fot. pixabay.com, pulsHR

  • ADP poddało analizie największe gospodarki Europy. Podkreśla, że polski lokalny problem to formy zatrudnienia i krótkie perspektywy w jakich działają polskie firmy.
  • W innych krajach kontynentu problemy są różne, od nepotyzmu we Włoszech na przykład, po brexit w Wielkiej Brytanii, który nie pozwala formom brytyjskim zagwarantować przyszłości swoim pracownikom.
  • W całej Europie analiza chwali rosnące zaangażowanie pracowników.

Raport ADP pt. "Workforce view in Europe 2019" jest wnikliwą analizą pokazującą wiele aspektów europejskiego rynku pracy. Wiarygodności temu dokumentowi dodaje skala badania, które przeprowadzono w największych europejskich gospodarkach, na próbie 10 000 pracowników.

Znajdziemy w treści dokumentu nie tylko makro spojrzenie na obawy towarzyszące pracownikom w Europie, kwestie niepewności związanych z ewolucją pracy, czy poziomy optymizmu w różnych krajach Europy. Są w treści także lokalne problemy gospodarek badanych krajów.

Analiza polskiego rynku pracy

W podrozdziale poświęconym naszemu państwu analitycy ADP podkreślają, że polscy zarządzający w firmach (i nie tylko) budują strategię firm i zatrudnienie o rozwiązania krótkoterminowe.

"34 proc. pytanych podmiotów gospodarczych stosuje w swojej praktyce zatrudnienia umowy krótkookresowe" czytamy w poświęconych Polsce paragrafach. "Odsetek ten rośnie, gdy zawęzimy odpowiedzi do instytucji sztuki i kultury (54 proc.), w mediach i marketingu także (43 proc.)."

I chociaż ADP podpowiada, że takie formy zatrudnienia pozwalają na elastyczność pracy, to nie są bardzo dobre dla pracujących.

"Ponad 26 proc. umów terminowych używanych w zatrudnieniu w Polsce jest tak skonstruowanych, że odbija się na równowadze życiowej zatrudnionych" czytamy dalej. ADP przypomina, że brak stałego zatrudnienia to trudności w bankach z pozyskaniem kredytu i inne problemy.

"Dodatkowo większość pracujących Polaków (71 proc.)" - kończy diagnozę ADP - "odczuwa w pracy brak motywacji. Powodowany często niską płacą, brakiem docenienia ich pracy przez zarząd, czy słabością przywództwa."

W ocenie ADP te problemy są pochodną częstego braku długofalowych strategii polskich firm. Przedsiębiorstwa mają funkcjonować w bardzo krótkiej perspektywie, niemal od projektu do projektu, co implikuje krótkie zatrudnienie i świadczy o szerszym problemie.

Inni też mają wiele do zrobienia w poprawie zarządzania...


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Gabriel Paździor

źródło: www.pulshr.pl