Kariera

Niesamowita zmiana. Jeszcze rok temu większość firm nawet by o tym nie pomyślała

10 czerwiec 2021

W trzecim kwartale 2021 roku 11 proc. firm chce zwiększać liczbę pracowników, redukcję etatów przewiduje 2 proc. Takie wnioski płyną z raportu „Barometr Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia”. Najwięcej nowych rąk do pracy będzie potrzebnych w budownictwie, produkcji przemysłowej oraz w restauracjach i hotelach.

źródło: fot. Pixabay

  • W nadchodzących trzech miesiącach nowych pracowników szukać będzie 11 proc. firm, 2 proc. będzie redukować swoje zespoły. 84 proc. nie przewiduje zmian personalnych, a 3 proc. nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższe miesiące.
  • Warunki najbardziej sprzyjające znalezieniu nowej pracy będą czekać na mieszkańców regionu południowo-zachodniego oraz północno-zachodniego. Jedynym spośród siedmiu analizowanych sektorów, w którym planowane są redukcje etatów są finanse i usługi dla biznesu.
  • - Gdy rok temu zapytaliśmy polskich pracodawców, ponad połowa przyznała, że nie wierzy, aby kiedykolwiek udało im się wrócić do stanu zatrudnienia sprzed pandemii. Dziś utożsamia się z tym co dwudziesty pracodawca - mówi Iwona Janas z Manpower Group.

Z raportu Manpower Group wynika, że w nadchodzących trzech miesiącach nowych pracowników poszukiwać będzie 11 proc. firm, 2 proc. będzie redukować swoje zespoły. 84 proc. nie przewiduje zmian personalnych, a 3 proc. nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższe miesiące.  

Prognoza netto zatrudnienia (różnica między odsetkiem firm planujących wzrost a przedsiębiorstwami zapowiadającymi zmniejszenie liczby etatów) po korekcie sezonowej wynosi +7 proc. To wynik wyższy o 1 punkt procentowy niż w bieżącym kwartale i o 14 punktów procentowych wyższy niż w trzecim kwartale 2020 rok, kiedy wpływ pandemii COVID-19 był najbardziej odczuwalny na rynku pracy. 

  - Z kwartału na kwartał obserwujemy rosnący optymizm polskich pracodawców, który dodatkowo jest wspierany przez postępujący w Polsce program szczepień i luzowanie kolejnych obostrzeń. Chociaż następuje on bardzo powoli, to niewątpliwie jest to pozytywny trend. Widzimy go również w malejącym odsetku pracodawców, którzy chcą ograniczać liczbę etatów. Podczas gdy rok temu o tej porze o redukcji miejsc pracy mówiła co dziesiąta badana firma, dziś jest to jedynie 2 procent organizacji - wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Group w Polsce....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: km

źródło: www.pulshr.pl