Kariera

Staż to weryfikacja teorii w praktyce i dodatkowy atut w CV

15 czerwiec 2021

Z wyliczeń wynika, że roku akademickim 2019/2020 wykształcenie zdobywało ok. 1,2 mln studentów. Co roku na rynku pracy pojawia się ok. 350 tys. osób z wyższym tytułem naukowym. A jak podkreślają eksperci rynku pracy, okres studiów i pierwsze chwile tuż po zakończeniu edukacji są momentami, w których warto podjąć pierwszy krok na swojej ścieżce zawodowej.

źródło: fot. pixabay

  • Studenci ostatnich roczników oraz absolwenci wielu kierunków są przez pracodawców wyczekiwani.
  • Firmy często oferują szereg profitów (m.in. szkolenia, warsztaty) i programów stażowych lub rozwojowych, których zadaniem jest wspieranie stażystów w płynnym wejściu w świat pracy. Takie podejście jest korzystnym rozwiązaniem dla obu stron – zarówno firmy, jak i stażysty.
  • Praca w ramach stażu jest nadzorowana i wspierana przed doświadczonych kolegów, którzy pełnią rolę mentorów (przewodników nie tylko po kwestiach zawodowych, ale także firmowych), co pozwala lepiej poznać realia pracy w danej firmie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku akademickim 2019/2020 na polskich uczelniach studiowało 1 203 998 osób. W tym ponad 790 tys. w trybie stacjonarnym – tzw. studia dzienne.

Studenci ostatnich roczników oraz absolwenci wielu kierunków są przez pracodawców wyczekiwani. Tu jednak pojawia się pierwszy problem. Wchodzący na rynek pracy maja określone wymagania dotyczące m.in. wynagrodzenia. Z drugiej strony pracodawcy przy samym procesie rekrutacji i uzgadniania szczegółów umowy patrzą na doświadczenie.  

  - Ciekawa, z możliwością rozwoju, zgodna z kierunkiem studiów, z miłymi współpracownikami, dobrze płatna i z pozapłacowymi benefitami – tak mniej więcej klarują się oczekiwania osób chcących rozpocząć swoją przygodę z pracą zawodową. Niestety bardzo często kwestia otrzymania pracy rozbija się o doświadczenie, bo pracodawcy wymagają choć minimalnego okresu przepracowanego w danym zawodzie lub na podobny stanowisku. Tu zwykle rodzi się pytanie – jak takie doświadczenie zdobyć, skoro wszyscy już poszukują pracowników, którzy pierwszą taką pracę mają za sobą. Z mojej perspektywy odpowiedź jest krótka – staż! – mówi Magdalena Dorożyńska, employer branding manager z Capgemini Polska.

Staż – weryfikacja teorii w praktyce

Do niedawna staże kojarzyły się z przekładaniem dokumentów i parzeniem kawy. Dziś w większości firm jest to czas weryfikacji teorii w praktyce, poznania specyfiki pracy w zawodzie i możliwości doszlifowania niezbędnych praktycznych kompetencji....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: km

źródło: www.pulshr.pl