Kariera

A może praca jako rekruter?

17 kwiecień 2024

Szukamy specjalisty ds. rekrutacji lub asystenta działu zarządzania zasobami ludzkimi/asystenta działu HR – z takimi ofertami pracy mogą się często spotkać osoby z niepełnosprawnościami, także na portalu rekrutacyjnym Werbeo i w wielu innych miejscach w sieci. To wszystko stanowiska zbieżne i niezwykle popularne, ponieważ praca w rekrutacji to stosunkowo lekka praca biurowa, którą można wykonywać zdalnie. Dzięki czemu etat rekrutera jest dostępny dla szerokiego grona osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Na czym dokładnie polega praca rekrutera oraz jakie predyspozycje i wykształcenie warto byłoby posiadać, aby ją zdobyć? – sprawdźmy.


Czym zajmuje się specjalista ds. rekrutacji?

Taka osoba jest odpowiedzialna za cały proces rekrutacji nowych pracowników. Pozyskiwać może ich na dwa sposoby: z zewnątrz, ale i z wewnątrz organizacji. Czy jest to proste? Nie tak, jak by się mogło wydawać. Na początek trzeba przygotować właściwe ogłoszenie: zawierające słowa kluczowe ułatwiające jego wyszukiwanie w sieci oraz precyzyjnie podające zakres obowiązków i oczekiwania pracodawcy wobec przyszłego pracownika, po to, by kandydat mógł sprawdzić, czy to praca dla niego.

W pracy rekrutera często trzeba wykazać się sporą spostrzegawczością, aby spośród wielu z pozoru podobnych CV wyłonić odpowiednich kandydatów lub skojarzyć, jak dotychczasowe umiejętności obecnego pracownika mogą zostać wykorzystane na nowym stanowisku.

Ale obowiązki rekrutera nie ograniczają się jedynie do przygotowywania ogłoszeń o pracę i ich publikowania w serwisach internetowych. Pracownik działu HR musi również przeszukiwać bazy kandydatów w LinkedIn oraz zgromadzone wcześniej podania przez pracodawcę. Rekruter jest również odpowiedzialny za przeprowadzanie spotkań rekrutacyjnych i testów sprawdzających kandydatów, do których przygotowuje pytania.

Ścieżka edukacyjna prowadząca do zawodu rekrutera

W pracy tej w dużym stopniu przydaje się wiedza z zakresu psychologii i socjologii, która znacznie ułatwia poznawanie kandydatów i pozwala przygotowywać testy kompetencyjne. Mile widziani są także specjaliści studiujący zarządzanie zasobami ludzkimi, a nawet pedagogikę czy pracę socjalną. Mówić krótko -- humaniści, którzy czytają w innych ludziach jak w otwartej książce, są kontaktowi i potrafią negocjować, co przydaje się podczas proponowania warunków zatrudnienia.

Umiejętności twarde wymagane od rekrutera

Od kandydatów wymaga się sprawnej obsługi komputera i swobody w poruszaniu się w środowisku internetowym. Obligatoryjna jest także znajomości przepisów RODO, które pozwalają zgodnie z prawem gromadzić i przechowywać dane osobowe kandydatów do pracy.

Wymagana jest także zaawansowana znajomość języka angielskiego pozwalająca prowadzić rozmowy z międzynarodowymi firmami poszukującymi pracowników.

Przydają się także umiejętności posługiwania się narzędziami psychometrycznymi i prowadzenia wywiadu behawioralnego oraz szeroko rozumiane umiejętności analitycznego myślenia.

Dobrze, gdy przyszły rekruter prowadzi profesjonalny profil na LinkedIn i systematycznie rozbudowuje sieć kontaktów zawodowych.


Predyspozycje miękkie przydające się w pracy specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

Na liście pożądanych umiejętności miękkich u specjalisty ds. rekrutacji wysoko stoją takie cechy jak komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów z innymi. Przyda się zarówno spostrzegawczość, jak i podzielność uwagi. Dodatkowo zdolności organizacyjne, wytrwałość i umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie może pracować rekruter?

Na zakończenie dla pragnących znaleźć zatrudnienie jako rekruter dobra informacja. Zawód ten otwiera drzwi do pracy w dziale kadr, a pracy w nim jest naprawdę wiele, i to w różnych organizacjach. Rekruterzy są potrzebni zarówno do portali rekrutacyjnych, agencji pośrednictwa pracy, urzędów pracy, jak i do większych firm z samodzielnym działem HR. Rekruterzy mogą także znaleźć zatrudnienie w firmach outsourcingowych. Z takim stwierdzeniem zgadza się pan Jarek, który znalazł pracę jako rekruter dzięki Werbeo:

  • Obecnie pracuję w prężnie rozwijającym się dziale Human Resources, czyli zarządzaniem zasobami ludzkimi, jako pracownik tymczasowy i mam wielkie nadzieje związane z tą pracą. Widzę możliwości rozwoju i poszerzenia swoich kompetencji jako pracownik w wielu branżach.

Jak pokazuje tegoroczne zestawienie Barometru Zawodów, tylko w jednym powiecie naszego kraju istnieje niewielka nadwyżka rekruterów (dębickim), a to oznacza, że z takim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, zdecydowanie poszukującym zatrudnienia nie grozi bezrobocie.

Autor: Agnieszka Kopaczewska - Lisek, Redaktor WERBEO