Prawo

Wtopy Polskiego Ładu. Oto 7 błędów, na które trzeba uważać. Gorąca dyskusja wokół pensji, emerytur i podatków w 2022

21 styczeń 2022

Polski Ład przyniósł gorącą dyskusję wokół podatków, emerytur i wysokości wynagrodzeń Polek i Polaków. Wynika to z niejasnych przepisów, w których jest sporo niezgodności lub, w przeciwieństwie do obietnic, nie są korzystne dla kieszeni obywateli. Eksperci prognozują, że bałagan i sprzeczności w ustawie spowodują przykre konsekwencje nie tylko w najbliższych miesiącach, ale nawet latach. Zarówno politycy, jak i niezależni specjaliści nawołują do refleksji, analizy i zmian w ustawie. Poznaj 7 absurdów Polskiego Ładu i zapamiętaj na co zwrócić uwagę.

źródło: fot. pixabay

Błędy i absurdy Polskiego Ładu – od tego się zaczęło

Niższe wypłaty dla części emerytów oraz nauczycieli i służb mundurowych w pierwszym miesiącu w roku rozpętały medialną i społeczną dyskusję. Szybka reakcja rządu w postaci przeprosin i wydania rozporządzenia mającego zniwelować pomyłkę oraz wyrównać straty wydaje się początkiem zawirowań wokół potężnej i rewolucyjnej ustawy, jaką jest Polski Ład. Ponadto eksperci komentują, że rozporządzenie wprowadza jeszcze większy chaos i jest niezgodne z prawem.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią uspokajał Polaków, mówiąc:

    Wynagrodzenia płacone z góry i naliczane w niektórych samorządach i przez niektóre jednostki budżetowe sprawiły, że niektórzy sądzili, że nie zyskają na kwocie wolnej 30 tys. zł. Ale tak się nie stanie. Wszyscy przekonają się o tym już w najbliższych dniach. To jest potknięcie, które nie powinno mieć miejsca. Za niepotrzebny stres i nerwy przepraszam wszystkich, których ten błąd dotknął.

Okazało się, że napisane w trybie przyspieszonym rozporządzenie Ministra Finansów nie do końca rozwiązuje problem. Doradcy z KIDP zaznaczają:

    Rozporządzenie to zostało wydane z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego oraz pogwałceniem obowiązującej hierarchii aktów prawnych. Nie zachowano żadnego vacatio legis zapewniającego jego adresatom możliwość przygotowania się do wprowadzonych rozporządzeniem zmian. Ze względu na to pozostanie ono dla licznych płatników, przynajmniej w odniesieniu do bieżących wypłat, niewykonalne. Wydany akt prawny pogłębi tym samym chaos prawny i informacyjny związany z wprowadzonymi od 1 stycznia 2022 r. zmianami w systemie podatkowym....


czytaj więcej: www.strefabiznesu.pl


autor: Barbara Wesoła

źródło: www.strefabiznesu.pl