Niepełnosprawni
Kto wystawia wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej?
03 luty 2022
Wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej składa osoba zainteresowana, jej przedstawiciela ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej. Jeśli więc lekarz złoży wniosek do powiatowego zespołu orzekającego w imieniu swojego pacjenta, ten nie zostanie rozpatrzony.
źródło: fot. pixabay
Jestem osobą samotną, schorowaną z poważną wadą wzroku, która ostatnio się pogarsza. Moja okulistka podpowiedziała mi, aby złożyła wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności. Sama sobie z tym nie poradzę, czy lekarka może to zrobić za mnie - pyta czytelniczka Prawo.pl. Niestety, nie. Powiatowe zespoły orzekają na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej.
Kto może złożyć wniosek
Zgodnie z art. 6b ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powiatowe zespoły orzekają na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych - na wniosek centrum usług społecznych. CSU może na podstawie ustawy o realizowaniu usług społecznych przez CDU. OPS-y lub centra usług społecznych mogą uczestniczyć na prawach strony w sprawach, w których orzekają powiatowe zespoły.
- W przepisach nic dotychczas się nie zmieniło, jeśli chodzi o wydawanie zaświadczenia lekarskiego, oprócz tego, że mogą do powiatowych zespołów występować z wnioskiem o orzeczenia centra usług społecznych. Dotąd mieliśmy jeden taki wniosek – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu.
Kim jest przedstawiciel ustawowy
Warto pamiętać, że wymieniony w przepisie przedstawiciel ustawowy to nie to samo, co pełnomocnik. Zgodnie z art. 96 kodeksu cywilnego umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie i jest to przedstawicielstwo ustawowe albo na oświadczeniu reprezentowanego - jest to pełnomocnictwo. W tej sytuacji ustawa o rehabilitacji pozwala tylko na złożenie wniosku przez przedstawiciela ustawowego. Są nimi m.in. rodzice, ale też jeden z małżonków. Lekarz nie jest więc podmiotem wnioskującym o wydanie orzeczenia o niepełnoprawności....
czytaj więcej:
www.prawo.pl
autor: Iwona Kaczorowska-Kossowska, Beata Dązbłaż