Kariera

Płacą ponad 25 tys. zł miesięcznie, a ludzi wciąż brakuje

18 marzec 2022

Rosyjska cyberinwazja służąca dezinformacji w sieci pokazuje, jak realnym problemem są braki wśród specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Aby lepiej bronić się przed atakami, światowa branża cybersecurity potrzebuje zastrzyku tysięcy nowych profesjonalistów. Szacuje się, że w ubiegłym roku było w Polsce ponad 17 tys. nieobsadzonych stanowisk dla osób z doświadczeniem w branży Security IT. Rosyjskie cyberataki w sieci zwiększają ten niedobór.

źródło: fot. Pixabay

    - Raport o rynku pracy w branży cybersec, opracowany przez HackerU i HRK, szacował, że w ubiegłym roku było w Polsce ponad 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk dla pracowników ds. cyberbezpieczeństwa.

    - Zarobki specjalistów od cyberbezpieczeństwa zaczynają się od 6 tys. zł. dla juniora, poprzez 15 tys. zł. dla specjalistów, po 26 tys. zł brutto na umowie o pracę dla seniora.

    - Większość specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa szkolona jest pod kątem pracy w zespołach Red Team lub Blue Team.


Raport o rynku pracy w branży cybersec opracowany przez HackerU i HRK szacował, że w ubiegłym roku było w Polsce ponad 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk dla pracowników ds. cyberbezpieczeństwa. Agresja Rosji na Ukrainę tylko ten niedobór zwiększa. Ofiarą potężnego ataku hakerskiego stały się prawdopodobnie PKP Polskie Linie Kolejowe. Wszystko wskazuje na to, że zainfekowane zostały systemy odpowiedzialne za sterowanie infrastrukturą kolejową w kilkudziesięciu lokalizacjach w kraju.

Cybersecurity staje się prestiżową branżą, w której nie brakuje dobrze płatnej pracy. Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że zarobki dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa zaczynają się od 6 tys. zł. dla juniora, poprzez 15 tys. zł. dla specjalistów, po 26 tys. zł. brutto na umowie o pracę dla seniora.

Brak odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów to globalny problem – specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani są również za granicą. Na świecie zapotrzebowanie na ekspertów cybersec sprawia, że o kompetencje polskich specjalistów rywalizują firmy z całej Europy, gdzie brakuje, według raportu „Cybersecurity workforce study 2021” organizacji non-profit (ISC)², ponad 199 tys. specjalistów cybersec....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Tomasz Wolf

źródło: www.pulshr.pl