Praca

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - kto radzi sobie lepiej?

07 listopad 2022

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cechy osobowości sprawiają, że mamy pewne predyspozycje, które w jednym zawodzie sprawdzą się doskonale, w drugim wręcz będą przeszkodą. Introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk, są po prostu różnymi osobami i zwykle lepiej odnajdują się na różnych stanowiskach. Większość pracodawców w swoich wymaganiach wymienia zwykle cechy jednostki ekstrawertycznej. Cenną bowiem jest umiejętność pracy w grupie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz zdolność przystosowywania się do nowych warunków. Introwertyk potrzebuje własnej przestrzeni i dobrze czuje się w znanym sobie środowisku, jest lojalny i godny zaufania. Wbrew pozorom nie stroni od ludzi, ale nie jest też duszą towarzystwa. Dzięki swoim cechom introwertyk zwykle jest kreatywny i pomysłowy.

źródło: Canva.pl

Mocne strony introwertyka ułatwiające wybicie się w pracy

Osoba introwertyczna nie ma takiej charyzmy, lecz wiele jej cech może pozwolić jej zajść wysoko.
Należą do nich:

  • Skupienie – umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu, zamknięcie się na rozpraszacze, niewdawanie się w rozmowy. Wszystko to pomaga w sprawnym i rzetelnym wykonywaniu swoich służbowych obowiązków.
  • Słuchanie – introwertyk potrafi uważnie słuchać zarówno poleceń i rad przełożonego, jak i oczekiwań klienta. Komunikacja jest w tym przypadku bardziej staranna i przemyślana. Introwertyk unika odbiegania od tematu. Umiejętność słuchania sprzyja nawiązywaniu długoterminowych relacji.
  • Przygotowanie – osobowość introwertyczna nie lubi spontaniczności, czy improwizacji. Przedstawiciele tego typu zawsze wolą być dobrze przygotowani.
  • Planowanie – dzięki niemu łatwiej jest radzić sobie z emocjami w stresujących sytuacjach. Wielu klientów ceni sobie właśnie stoicki spokój, który pozwala na spokojne przemyślenie oferty.

Praca dla introwertyka - najlepsze i najgorsze zawody

Zawody dla introwertyka to te, które dają swobodę działania i warunki do skupienia się.

Wśród wielu stanowisk pracy introwertyk z reguły najlepiej wypada i czuje się jako: informatyk, księgowy, naukowiec, pisarz, redaktor, mechanik. Godnym uwagi jest także zawód jubilera.

Osoby z grupy introwertyków doskonale sprawdzają się na stanowiskach, w których istotne jest uważne wysłuchanie potrzeb klienta. To ważny element pracy architekta, stolarza, projektanta, grafika, czy psychologa. Skrajny introwertyzm pomaga dobrze funkcjonować w systemie Home Office. Takie osoby zwykle doskonale radzą sobie z własną organizacją czasu, nie rozpraszają się.

Introwertycy zwykle unikają chaosu i nadmiaru bodźców. Przeszkodą w karierze może być presja czasu, wielozadaniowość, stres, konieczność pracy w dużych zespołach. Prawnik, spedytor, nauczyciel, dziennikarz, specjalista od PR, czy przedstawiciel handlowy, to nie są zawody dla introwertyka. Przyczyny leżą u podstaw jego osobowości. Nie czułby się dobrze w sytuacjach, z jakimi na co dzień mierzą się tego rodzaju pracownicy, a co za tym idzie, trudno byłoby mu z pełną swobodą rozwinąć skrzydła.


Jakie cechy ma ekstrawertyk?

Ekstrawertyk stanowi przeciwieństwo introwertyka.

Najczęściej występujące cechy w tym typie osobowości to:

  • wielozadaniowość
  • energiczne działanie
  • optymizm i charyzma
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • towarzyskość
  • otwartość
  • żywiołowość
  • entuzjazm
  • umiejętność prowadzenia rozmowy
  • gotowość na nowe wyzwania
  • pomysłowość
  • umiejętność pracy w zespole

Praca dla ekstrawertyka, czyli jaki zawód polecany jest przy tym typie osobowości?

Jednostki określane jako ekstrawertyczne lubią, kiedy w pracy dużo się dzieje. Realizują się tam, gdzie wymagana jest przebojowość i duże pokłady energii. Chętnie sięgają po stanowiska managerskie. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, rozważ takie zawody, jak: pilot wycieczek, doradca klienta, rekruter, animator, rzecznik prasowy, agent ubezpieczeniowy, szkoleniowiec, aktor.

Ekstrawersja, introwersja to przeciwstawne cechy osobowości, które mają decydujący wpływ na to, w jakiej pracy dana osoba może się dobrze czuć i odnosić sukcesy. Człowiek rodzi się już z pewnymi predyspozycjami, niemniej jednak środowisko i doświadczenia życiowe również przyczyniają się kształtowania naszej osobowości. Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, możesz pracować nad sobą, by osiągnąć wymarzoną pracę i rozwijać się w niej.



Źródło informacji: aplikuj.pl