15 listopad 2022
źródło: Canva.pl
Część I: Wystąpienie prelegentów, czyli teoria w parze z praktyką
Pierwszy zabrał głos dr Zbigniew Głąb, który w wyczerpujący i obszerny sposób przybliżył uczestnikom Konwentu zagadnienie budżetu osobistego. W swojej prezentacji odpowiedział na wiele istotnych pytań, poczynając od tego, czym w ogóle jest budżet osobisty, gdzie jest wdrożony, aż po wskazanie, jakie usługi powinny się w nim znaleźć. Ponadto prezentacja dr Zbigniewa Głąba pozwoliła zrozumieć, jak BO funkcjonuje, na czym się opiera, jak wypłacane są środki i dlaczego BO jest tak istotny w kontekście niezależnego życia.
Następnie głos zabrała Magdalena Kocejko, która pokazała, jak rozwiązania zawarte w narzędziu, umożliwiającym samodzielne życie, jakim jest budżet osobisty, działają w praktyce. Omówienie doświadczeń z pilotażu projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” przyniosło wiele ciekawych, a nieraz i zaskakujących konkluzji. Okazało się, że formularz do autodiagnozy, poprzedzający ubieganie się o asystencję osobistą, nie zawsze był zrozumiały dla użytkowników. Nie zawsze uwzględniał również wszystkie potrzeby. Na plus z kolei należy wymieniać możliwość samodzielnego wyboru asystenta przez OzN, elastyczność w rozliczaniu godzin czy w formie asystencji.
O doświadczeniu korzystania z budżetu osobistego, a przede wszystkim z funkcjonującej w jego ramach asystencji osobistej, fascynująco opowiadała mec. Katarzyna Heba. Podkreślała, jak ważna jest rola asystencji w życiu osoby z niepełnosprawnością czynnej zawodowo i jak istotna jest możliwość korzystania ze wsparcia więcej niż jednej osoby. Mec. Katarzyna Heba podkreślała również zasadność stawiania granic między tym, co zawodowe, a prywatne w pracy z asystentem osobistym.
Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy Konwentu „Budżet osobisty – droga do niezależnego życia” przeszli do dyskusji, wymieniając się uwagami również na czacie.
Tegoroczny Konwent „Budżet osobisty – droga do niezależnego życia” pokazał, jak bardzo istotne jest w miarę szybkie wprowadzenie BO jako narzędzia, umożlwiającego w pełni niezależne życie.
Spotkanie uzmysłowiło również, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, zanim budżet osobisty zacznie należycie funkcjonować. Do uregulowania pozostaje szereg kwestii, do uszczegółowienia wiele rozwiązań.
Nie zmienia to jednak faktu, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą dłużej czekać. Potrzeba wprowadzenia szybkich i jednocześnie wartościowych zmian wybrzmiewa szczególnie mocno w 10-lecie ratyfikacji przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Niech budżet osobisty stanie się praktyką, a nie tylko teorią.
16 kwiecień 2025
01 kwiecień 2025
20 marzec 2025
19 marzec 2025