Praca

Wypalenie zawodowe? Pracodawca pomoże

24 maj 2023

Dbałość o dobre samopoczucie pracowników to klucz do udanych relacji w firmie, ale i ogólnie pojętego sukcesu. Wszak to ludzie tworzą dane przedsiębiorstwo i to od nich zależy wiele kwestii. Przytłoczenie obowiązkami często powoduje efekt tzw. wypalenia. Niby robi się wszystko tak samo, ale jakoś bez wcześniejszej pasji i iskry, a z czasem mogą dojść do tego somatyczne dolegliwości związane ze stresem. Człowiek może dojść do momentu całkowitego załamania. Okazuje się, że pracodawca może wprowadzać pewne narzędzia przeciwdziałające wypaleniu. Warto je poznać.

źródło: Canva.pl

Stały czas pracy z przerwami dla wszystkich pracowników jest bardzo ważny

W pracy należy unikać rutyny, która prowadzi do zniechęcenia, jednak są takie elementy, które absolutnie rutynowe powinny pozostać i dotyczy to czasu pracy. Stały czas pracy to dla wielu osób marzenie, bo często muszą zostawać po godzinach, by wypełniać wszystkie zadane obowiązki. Jednak należy robić wszystko, by ułatwić pracownikowi maksymalną efektywność. Dlatego przerwy w pracy są niezbędne. Warto nawet zdecydować się na godzinę w ciągu dnia pracy, gdyż przez to gwarantuje się pracownikom możliwość zjedzenia posiłku nie w biegu, a w spokoju czy chwilę relaksu i resetu. W ten sposób mogą powrócić do pracy z większym zapałem, pełni dodatkowej energii. Pozytywna atmosfera, ograniczenie stresu sprawia, że pracownicy mogą lepiej wypełniać swoje zadania. Przy braku przerwy spada efektywność w związku z tym praca i tak przechodzi na kolejny dzień.


Rozdzielanie różnych zadań w zespole tak, by każdy miał pole do kreatywności

Nie ma nic gorszego niż powtarzalne, mozolne czynności. Wykonywanie tych samych zadań w taki sam sposób zabija kreatywność i sprawia, że wykonuje się obowiązki mechanicznie i bez pasji. O ile na taśmie montażowej czy produkcyjnej nadzorowanej przez człowieka powtarzalność jest niezbędna, o tyle w pracach związanych choćby z obszarem marketingu należy stale wprowadzać nowe bodźce z korzyścią dla pracowników i klientów. Warto również rotować zadaniami wewnątrz grupy pracowników o podobnych kompetencjach. Dzięki temu każdy może czuć się ważny, a jednocześnie w każdym tygodniu czy dniu odpowiadać za nieco inny obszar pracy. Jeśli mowa o osobach z tego samego działu takie postępowanie nie wprowadza chaosu, a wręcz przeciwnie często pozwala wychwycić błędy czy też wprowadzić bądź rozważyć inny punkt widzenia na daną kwestię. Człowiek, który cały czas może rozwijać swoją kreatywność, czuje się potrzebny, ale nie jest przeciążony pracą, jest mniej narażony na zawodowe wypalenie.


Zapewnienie pracownikom możliwości rozmowy z psychologiem czy coachem w trudniejszych chwilach

Oczywiście zwykłe mechanizmy działania firmy wzbogacone o nowoczesne rozwiązania nie zawsze pomagają. Czasami ze stresem pracownikom jest sobie trudno poradzić. Warto zatem dać im możliwość korzystania z porad psychologicznych, nawet w ramach godzin pracy czy pracy z coachem. Znalezienie w sobie spokoju „pomimo burz”, radości z małych rzeczy jest często kluczem do szczęścia zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Jak osiągnąć szczęście? Tego można dowiedzieć się, sięgając po lektury, których autorką jest Agnieszka Maciąg – książki poradnikowe wskazujące odpowiedni kierunek w życiu. Często przypominają o tym, co tak naprawdę jest ważne i jak radzić sobie z trudnościami tak w pracy, jak i życiu osobistym. W końcu jedno ma wpływ na drugie.

Warto zapewnić pracownikom nie tylko dostęp do biblioteczki z lekturami związanymi z daną branżą, ale również takimi, które pomogą im poradzić sobie z trudnościami. Wielu pracodawców decyduje się na stworzenie tzw. strefy relaksu dla pracowników i jest to na pewno dobry kierunek w stronę dobrych relacji i pozytywnej atmosfery.
Źródło informacji: hrbusinesspartner.pl