Niepełnosprawni
Teatr N
05 lipiec 2023
Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych Teatr N powstał 21 listopada 2002 roku dzięki inicjatywie Prezesa Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Działalność artystyczna Teatru N ma miejsce na gościnnej scenie Państwowego Teatru Ateneum w Warszawie.
źródło: Canva.pl
Sztuki teatralne i programy artystyczne, które prezentowane są w Teatrze N odbywają się co sześć do ośmiu tygodni. Rocznie jest to od ośmiu do dziesięciu spektakli.
Główną ideą, jaka towarzyszyła powstaniu Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych było przekonanie, że osoby dotknięte niepełnosprawnością mają całkowite prawo do tego, aby uczestniczyć w szerokiej działalności artystycznej i podejmować ją niezależnie od ograniczeń. Na przekór wszystkiemu, bowiem liczą się przede wszystkim dobre chęci i osobista potrzeba rozwoju artystycznego.
Stworzenie Teatru N, to był bardzo dobry pomysł, co uzasadniają wciąż rosnące potrzeby rozwijającej się działalności artystycznej i kulturalnej osób z niepełnosprawnościami. Teatr ten jest również dodatkowym, a przy tym niezwykle pożytecznym medium w kwestiach integracji społecznej, wychowaniu w kulturze i jednocześnie, stanowi czynną rehabilitację.
Ponadto, jest to też świetna podbudowa do samorealizacji twórczej przy ciągłym doskonaleniu warsztatu artystycznego. Taka działalność teatru, to niewątpliwie duży udział w popularyzacji pracy twórczej osób z niepełnosprawnościami w szerokim środowisku społecznym w kraju i za granicą.
Sama struktura Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych zakłada, że udział artystów na scenie nie może być ograniczany ich przedziałem wiekowym, ani określany ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Pod uwagę brane są różne niepełnosprawności, m.in. takie jak: zaburzenia komunikacji językowej, uszkodzenia motoryczne, upośledzenie umysłowe, zaburzenia emocjonalne czy autyzm i pokrewne zaburzenia.
A jakie są najistotniejsze zasady funkcjonowania Teatru N?
W teatrze wystawia się sztuki oraz programy artystyczne z udziałem osób z niepełnosprawnościami i biorąc pod uwagę wszelkie kategorie tych niepełnosprawności. Głównie preferowana jest amatorska działalność artystów niepełnosprawnych, a przy tym treść artystyczna widowisk jest elastyczna i dostosowana do możliwości psychofizycznych aktorów z niepełnosprawnościami, co nie zmienia faktu odpowiedniego zadbania o wysoki poziom warsztatowy czy inspiracje twórcze oraz atrakcyjność formy widowiska.
Wystawiane sztuki teatralne i widowiska kwalifikują się poprzez konkursy, czy przeglądy, które ustalane są przez Fundację Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.
W takich organizowanych cyklicznie przeglądach mają możliwość brać udział wszystkie osoby z niepełnosprawnościami. Niezależnie od wieku czy rodzaju niepełnosprawności, a także niezależnie od tego, czy wspierane są przez ośrodek kultury w kraju czy za granicą.
Teatr N jest swoistą inspiracją w popularyzacji nieprofesjonalnej twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami.
Jednym z ważniejszych wydarzeń Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych na gościnnej scenie Teatru Ateneum są recitale, których bohaterami są artyści niepełnosprawni z całej Polski, w szczególności ci uzdolnieni muzycznie. Ktoś, kto śpiewa, gra lub tańczy, skończył 16 lat i marzy o karierze na profesjonalnej scenie, powinien napisać do Teatru N. Powinien też dołączyć swoje zdjęcie wraz z zapisem na płycie lub dysku flash własnego dorobku pracy artystycznej i wysłać w kopercie na adres Fundacji. Komisja, która działa przy Teatrze N rozpatrzy podanie i zakwalifikuje artystę. Każde zgłoszenie jest szczególnie wnikliwie rozpatrywane.
Recitale mają ogromną popularność za względu na ich wysoki poziom artystyczny. A ta wyjątkowość podkreślana jest dodatkowo faktem, że poprzedzane są Talk-Show, do którego zapraszani są ludzie polityki, przedstawiciele władz miasta, kultury i sztuki. W dużej mierze kultury i sztuki. Gośćmi sceny Teatru N byli do tej pory m.in.: Artur Barciś, Grażyna Barszczewska, Gustaw Holoubek czy Magdalena Zawadzka.
Autor: Piotr Świerżewski, Redaktor WERBEO