Niepełnosprawni

Plusy aktywności zawodowej

04 sierpień 2023

Polacy uchodzą za naród lubiący narzekać i coś w tym jest. Z łatwością przychodzi nam wymienienie swoich wad niż zalet. To samo dotyczy plusów i minusów pracy zawodowej. Narzekamy na konieczność wczesnego wstawania, na poranne korki, nierozumiejącego naszych potrzeb szefa, czy nieprzyjaznych kolegów, z którymi trudno znaleźć nić porozumienia. Jednak, gdy się tak głębiej zastanowić, to aktywność zawodowa przynosi wymierne profity i nie chodzi tylko o finanse, choć i one są ważne.

źródło: Canva.pl

Wstajemy i działamy

Szukając pozytywów pracy zawodowej, zacznijmy od tego nieszczęsnego porannego wstawania. Wiadomo, że nie zawsze się chce zerwać skoro świt albo przed nim, gdy na zewnątrz ciemno, zimno i pada śnieg z deszczem, niezachęcający do wyjścia z ciepłego łóżka. W takim przypadku warto obrócić tok myślenia i zadać sobie pytanie, czy długo wytrzymalibyśmy w tym łóżku, nic nie robiąc? Fakt, że musimy wstać, ubrać się i wyjść na zewnątrz, lub włączyć komputer w domu, gdy pracujemy zdalnie, świadczy o tym, że nasza wiedza, umiejętności i kompetencje są komuś potrzebne. Praca zawodowa jest nie tylko świetnym motywatorem do działania, ale też pomaga przełamywać bariery, zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami.


Przełamujemy bariery

To miejsce pracy weryfikuje nasze postrzeganie świata oraz myślenie o sobie. Zetknięcie z pracowniczą rzeczywistością może okazać się brutalne, ale może też pomóc spojrzeć na siebie w inny, lepszy sposób. Jeśli okaże się, że dobrze radzimy sobie z obowiązkami, szef jest z nas zadowolony, a współpracownicy obdarzyli nas sympatią i zaufaniem, wtedy rośnie w nas poczucie własnej wartości, co jest istotne w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Tym samym przełamywane są bariery tkwiące w nich samych, jak i te, które mogły pojawić się w kontakcie z otoczeniem. 
Aktywność zawodowa pozwala osobom z niepełnosprawnościami, ale nie tylko im, odkrywać w sobie potencjał, o który sami siebie, by nie podejrzewali. Na początku może się wydawać, że wyzwania, jakie stawia przed nami praca, przerastają możliwości pracownika. Ale przy odrobinie dobrej woli, determinacji i wsparcia zespołu, które jest kluczowe w pierwszym okresie, okazuje się, że wszystko jest możliwe i da się zrobić coś, co na pierwszy rzut oka nas przerastało.


Stan konta

Nie ma się co oszukiwać: pracujemy dla wymiernych korzyści. Comiesięczny zastrzyk gotówki również jest jednym z elementów, który sprawia, że jesteśmy niezależni i możemy decydować o sobie. Niestety, wciąż jeszcze osoby z niepełnosprawnościami nie podejmują aktywności zawodowej z lęku przed utratą renty i zasiłków. Owszem istnieją limity, do których można dorobić, jeśli pobiera się np. rentę socjalną, ale aktualne pułapy, powyżej których renta powinna zostać zawieszona, łatwo znaleźć w internecie. Jak się dobrze zastanowić, to i w tym aspekcie aktywność zawodowa bardziej się opłaca niż bierne siedzenie w domu.


Samodoskonalenie

Bierność i stagnacja jest czymś, co zabija ludzi powoli, ale nieubłaganie. Raczej uciekamy od ludzi, którzy nie przejawiają własnej inicjatywy, nie są zainteresowani żadnymi formami aktywności. Dlatego tak ważny jest własny rozwój. Nie trzeba kończyć kolejnego kierunku studiów, czy kursów doszkalających. Wystarczy być ciekawym nowych rzeczy, otwartym na nowości – jednym słowem szukać i czytać. Obecne czasy dają nam możliwości czerpania wiedzy z nieograniczonych zasobów, jednak warto weryfikować źródła wiadomości. Może się okazać, że wiedza samodzielnie zdobyta będzie przydatna w   pracy zawodowej.
Samodoskonalimy się również, mając pracę. Każdy dzień, to nowe wyzwania, a więc kolejna lekcja. Aby sprostać stawianym wymaganiom trzeba być przez cały czas aktywnym, nastawionym na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Dzięki temu zyskujemy w oczach współpracowników, a sami budujemy coraz większą pewność siebie. 


 Dobre chęci

Podobno dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, ale w tym przypadku od nich należy zacząć. Polska jest w smutnym ogonie państw europejskich, jeśli chodzi o aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce jest ok. 3,1 mln osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 16 lat i mają orzeczenie o niepełnosprawności. W tej liczbie blisko 1,7 mln to osoby w wieku produkcyjnym (7,7 proc. ludności Polski w tym wieku). Statystyki dotyczące zatrudnienia i aktywności zawodowej w tej grupie od lat sukcesywnie rosną, choć, jak przyznaje MRIPS, sytuacja wciąż nie jest idealna. W tej chwili aktywna zawodowo jest średnio co trzecia osoba z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tej sprawie. Aby poprawić statystyki i sprawić, by rynek pracy stał się otwarty i przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, chęć współpracy powinna być zarówno po stronie decydentów na szczeblu rządowym, pracodawców, jak i głównych zainteresowanych, czyli osób z niepełnosprawnościami. 


Licz na siebie

Pomijając powyższe statystyki, warto podjąć wysiłek i znaleźć zatrudnienie. Jakby nie patrzeć to zalet i profitów z bycia pracownikiem jest więcej niż wad i minusów. Praca zawodowa to przede wszystkim, większa lub mniejsza, ale jednak stabilizacja materialna. Kontakty międzyludzkie, aktywność i budowanie własnej wartości, to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie praca zawodowa.





Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO