Biznes
Czy w Polsce powstają jeszcze nowe firmy?
28 listopad 2023
Zawirowanie w polityce międzynarodowej nie mogły nie odbić się na gospodarce światowej i pociągnąć za sobą zmian w regionach. Doświadcza ich i Polska. Jak notuje GUS, w III kwartale 2023 r. w Polsce powstało o 8,3% mniej firm, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Spadek dotyczy wszystkich sektorów gospodarki.
86.179 – tyle firm łącznie założyli przedsiębiorcy. W przeważającej mierze (83,1%) były to firmy małe, prowadzone przez osoby fizyczne, które zdecydowały się założyć działalność gospodarczą. W stosunku do roku 2022 nastąpił tu spadek o nieco ponad 2%. Na drugim miejscu znalazły się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z kolei w tej formie prawnej obserwujemy wzrost o 2,3% i udział na poziomie 14,7% wszystkich rejestracji. Pozostałe formy prawne nie przekroczył 3% powstałych firm. Spadek dotyczy wszystkich sektorów gospodarki:
- w informacji i komunikacji – o 25,1%,
- w zakwaterowaniu i gastronomi – o 9,4%,
- w transporcie i gospodarce magazynowej – o 8,3%,
- w budownictwie – 7,5%,
- w handlu i naprawie pojazdów samochodowych – o 6,6%,
- w przemyśle – o 5,7%,
- w usługach – o 2,3%.
Statystyki nie napawają optymizmem, ponieważ jest to najniższa liczba firm od trzech miesięcy. W skali roku także obserwujemy spadki. Od początku roku w Polsce powstały 271 tysiące przedsiębiorstw. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wynik o 3,5% gorszy! W analogicznym okresie 2022 r. odnotowano bowiem rejestrację 280 tysięcy firm.
Z czego wynikają spadki? Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego jest to naturalna konsekwencja spowolnienia gospodarczego. Kierownik Instytutu, Jakub Rybacki dodaje, że prawdopodobnie w kolejnych miesiącach osłabienie wyhamuje, co nie znaczy, że od razu zaobserwujemy poprawę w gospodarce, ponieważ prognozy zakładają powolny okres odbicia. Spadki są równomierne, we wszystkich branżach. W dużej mierze wynikają ze wzrostu cen energii, co pociągnęło za sobą trudności w przemyśle i transporcie. Z drugiej strony obserwowaliśmy także zastój w budownictwie, wynikający z inflacji.
Z kolei firm informatycznych – według ekonomisty – powstaje mniej, na skutek ograniczenia inwestycji przez duże przedsiębiorstwa.
Nie są to jednak powody do niepokoju, bowiem kondycja finansowa prosperujących przedsiębiorstw pozostaje stabilna, a ich zysk operacyjny rośnie. Obserwujemy także niewiele upadłości przedsiębiorstw – przyznaje makroekonomista z PIE.
Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO