Praca

Reforma urzędów pracy

16 kwiecień 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) trwają prace nad zreformowaniem systemu funkcjonowania urzędów pracy. Projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Zmiany zmierzają do powstania Centralnej Bazy Ofert Pracy. Przewidują zerwanie z systemem kar za odrzucenie proponowanych ofert pracy, a nawet… system dofinansowań zakupu pojazdu na dojazdy do pracy. Ministerstwo zamierza także dopuścić rolników do systemu. Już przyjęty w 2020 r. Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zakładał nowe metody wsparcia dla poszukujących zatrudnienia, które wyłożono w strategii "Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy". Szczególną opieką postanowiono otoczyć osoby z grup najbardziej dyskryminowanych na rynku pracy, czyli z niepełnosprawnościami i o niskich kwalifikacjach.




Centralna Baza Ofert Pracy

Z unijnego KPO zaczerpnięto pomysł utworzenia Centralnej Bazy Ofert Pracy, która miałaby być prowadzona przez MRPiPS. Mają być w niej ujęte wszystkie oferty pracy ze spółek Skarbu Państwa, instytucji publicznych oraz podmiotów wykonujących zadania publiczne lub dysponujących majątkiem publicznym. Co przełomowe, oferty z Centralnej Bazy Danych mają podawać widełki wynagrodzenia. 

W myśl aktualnych przepisów osoba bezrobotna ma mieć także prawo do wyrejestrowania się z systemu bez konsekwencji finansowych. Dotychczasowy system funkcjonowania urzędów pracy zakładał także, że bezrobotny musi współpracować z urzędem przypisanym do jego miejsca zameldowania. Reforma chce odejść od tej reguły. Odtąd to klient ma decydować, z którego urzędu chce korzystać. Do wybranej przez niego jednostki mają trafiać środki za wyświadczoną usługę. 

Business Insider Polska dotarł również do informacji, z których wynika, iż powstanie system elektroniczny, w którym każdy poszukujący pracy będzie mógł stworzyć indywidualne konto online. Ma ono umożliwiać nie tylko przeglądanie ofert, ale i kontakty z doradcą zawodowym. 


Łatwiejsze dojazdy do pracy

Nowatorskim działaniem ma być także stworzenie mechanizmu pozwalającego na sfinansowanie zakupu przez osobę bezrobotną "środka transportu osobistego". Chodzi o udostępnienie środków finansowych na zakup samochodu, skutera lub roweru. Resort pracy jest skłonny umarzać te środki w sytuacji, gdy bezrobotny utrzyma się na rynku pracy przez określony czas. Autorzy projektu szacują, że takie bonusy zwiększą motywację do szukania pracy poza miejscem zamieszkania. W efekcie zmniejszyć bezrobocie a podniesiemy wskaźniki aktywności zawodowej. Pomysłodawcy słusznie wskazują, że tereny najwyższego odsetka bezrobocia, określane mianem ciemnych plam na zatrudnieniowej mapie Polski, to tereny słabo zurbanizowane. Większość zakładów pracy funkcjonuje bowiem w otoczeniu dużych miast.

Aktywizacja bezrobotnych i rolników

Urzędy pracy mają także zajmować się w większym stopniu aktywizacją zawodową osób bezrobotnych poprzez działania promocyjne: kampanie społeczne i informacyjne. Resort liczy, że dzięki tej inicjatywie obniży koszty pomocy społecznej.

Kamieniem milowym nowej reformy ma być także otwarcie urzędów pracy dla rolników, którzy dotąd byli wykluczeni z usług urzędów pracy. Projekt stawia jednak warunki – gospodarstwo rolne nie może być większe niż 2 ha. Korzystne zmiany mają także objąć składkę zdrowotną – ta ma być finansowana z budżetu rolnikom, którzy nie posiadają więcej niż 6 ha.



Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO