18 lipiec 2024
Stagnacja. To słowo, które najtrafniej opisuje obecną sytuację. “Pracodawcy nie potrzebują już w takim stopniu nowych pracowników, jak jeszcze kilka lat temu, gdy doszło do ogromnego załamania podaży pracy – twierdzi Ben Hanowell, dyrektor ds. badań nad analityką personalną w ADP Reasarch Institute, co zatrzymuje pracowników u obecnego pracodawcy. Rotacja jest mniejsza, bo ci ostatni zdają sobie sprawę, że o pracę jest obecnie dużo trudniej, niż kilka lat temu.
Mniej oczywistym skutkiem tej sytuacji jest także kolejna tendencja, którą obserwujemy śledząc wskaźniki raportu. Ponieważ jest mniej nowozatrudnionych, nie powstają nowe zespoły, a co za tym idzie – spadło zapotrzebowanie na menedżerów. Z danych płacowych wynika, że w zeszłym roku roczny wskaźnik awansu na stanowiska kierownicze spadł w przypadku wszystkich pracujących dorosłych. W największym stopniu problem dotknął młodych, pragnących wspinać się po szczeblach kariery. W 2023 r. zaledwie 2,1 proc. pracowników z pokolenia Z – którzy lada moment dobiją do trzydziestki – otrzymało awans. W roku 2021 było to jeszcze 2,5 proc. Jeszcze trudniej mają milenialsi, wśród których wskaźnik awansów spadł prawie o pełny punkt procentowy. Tendencję spadkową obserwujemy już od 2022 r. i w mniejszym lub większym stopniu dotknęła ona wszystkie generacje obecne na rynku pracy.
Pierwsze półrocze 2024 r. niemalże za nami. Niestety, nie zanosi się na poprawę sytuacji. Niedawno Bloomberg News zlecił badanie przepływów siły roboczej firmie Live Data Technologies. Wyniki badania wskazują, że spowolnienie w awansach będzie kontynuowane także i w tym roku. Od stycznia do marca 2024 r. spośród 68 milionów pracowników umysłowych wyższe stanowiska otrzymało zaledwie 1,3 proc. Zarazem ze smutkiem dodać należy, że jest to najniższy wskaźnik w jakimkolwiek pierwszym kwartale z ostatnich pięciu lat. Załamanie jest wyraźne i bolesne pracowników nastawionych na wspinanie się po szczeblach kariery. Jednakże oddając sprawiedliwość trzeba zauważyć, że obecne spadki na tle danych historycznych wypadają dobrze. Tempo awansów nadal utrzymuje się na zadowalającym i porównywalnym poziomie, a spadki notujemy w zestawieniu z prosperitą przypadającą na lata 2019-2021.
Analitycy obecne spowolnienie tłumaczą także zjawiskiem tzw. “inflacji stanowisk” z którym mieliśmy do czynienia tuż przed, w trakcie i tuż po pandemii. Polegała ona na wykorzystywaniu atrakcyjnych opisów stanowisk, aby przyciągnąć doświadczonych pracowników. Jej negatywnym skutkiem było to, że w ten sposób awansowali ludzie nieco ponad swoje umiejętności. Łatwiej było podjąć pracę, która przekraczała nasze kompetencje, na czym korzystali głównie młodzi, wchodzący na rynek pracy – zauważa Aaron Terrazas, główny ekonomista Glassdoor. Obecnie środowisko biznesowe jest zawiedzione tym zjawiskiem i odchodzi od “agresywnego zatrudniania”, które jeszcze jakiś czas temu rozwiązywało część problemów z podażą na pracowników.
Tendencję tę widać w liczbach. Choć wzrost liczby pracowników white-collar zatrudnionych poza rolnictwem w zeszłym miesiącu oscylował w okolicy 272 tys. i – co pozytywne – przekroczył szacowane wyniki – jest to nadal zauważalne spowolnienie, gdy zestawimy dane z miesięczną stopą zatrudnienia w 2021 r.. Wtedy ta wynosiła aż 604 tys! Raport obnażył także wyraźny spadek zatrudnienia pracowników w wieku od 20 do 24 lat.
Mniejsza podaż, a większa potrzeba kontroli kosztów zdjęła z pracodawców presję awansów przydzielonych z myślą o zatrzymaniu pracowników i odbiła się na decyzjach o samodzielnym odchodzeniu z pracy. O pracę trudniej – widzą obie strony relacji pracownik-pracodawca, co znajduje odbicie w danych: Departamentu Pracy szacuje, że obecnie mamy najniższy od trzech lat wskaźnik zwolnień pracowniczych.
Jednak i takie działania na dłuższą metę mogą się nie opłacać pracodawcom. Wstrzymywanie awansów wpływa demoralizująco na uzdolnionych pracowników, co może skutkować utratą najzdolniejszych osób poprzez odchodzenie do konkurencji. Trudno więc mówić o dominacji pracodawców na rynku pracy.
Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO
10 kwiecień 2025
06 marzec 2025
30 styczeń 2025
25 październik 2024