Niepełnosprawni

Czy potrzebny jest nowy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

29 październik 2024

1 listopada 2024 r. rozpocznie się kolejny okres zasiłkowy. Czy w związku z tym należy składać nowy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?





Czym jest zasiłek pielęgnacyjny?


Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji z powodu niepełnosprawności lub starszego wieku. W teorii ma częściowo pokryć wydatki związane z ich pielęgnacją. 
Przysługuje on:

  1. niepełnosprawnemu dziecku do 16 roku życia,
  2. osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16 roku życia o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  3. osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16 roku życia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia,
  4. osobie, która ukończyła 75 lat.


Obecnie wysokość świadczenia to 215,84 zł. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje i wypłaca Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS).
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.



Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:



  1. osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
  2. osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
  3. jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.


Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem, które przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Dla tego świadczenia nie jest wymagane spełnianie kryterium dochodowego.

Wsparcie w tej formie może otrzymać m.in. niepełnosprawne dziecko. W przypadku osób z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16. roku życia wymagane jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wyjątkowo w tej grupie wiekowej zasiłek pielęgnacyjny można otrzymać również orzeczeniem o stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21. roku życia. Zasiłek pielęgnacyjny bez orzeczenia o niepełnosprawności przyznaje się osobie, która ukończyła 75 lat.



Zasiłek pielęgnacyjny na nowy okres 2024/2025


W przeciwieństwie do zasiłku rodzinnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie jest ustalane na dany okres zasiłkowy.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w większości przypadków ustalane jest na czas nieokreślony. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Mianowicie, w myśl art. 24 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.



Przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności


Przypomnijmy, że obecnie orzeczenia wydane przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 30 września 2024 r., zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności.



Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO