Biznes

Świadczenie wspierające w 2025 r. od dnia złożenia wniosku

26 listopad 2024

Wojewódzkie zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności mają dużo pracy, z czego wynikają duże opóźnienia z wydawaniem decyzji o poziomie wsparcia, które z kolei jest niezbędne do otrzymania świadczenia wspierającego. Z tego powodu przepisy przejściowe dotyczące świadczenia wspierającego zostaną przedłużone też na 2025 rok.


Świadczenie wspierające będzie wypłacane od dnia złożenia wniosku w 2025 roku


Dzięki nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych możliwe stało się zachowanie prawa do świadczeń po wygaśnięciu orzeczeń o niepełnosprawności.
W zaktualizowanym akcie prawnym dodano poprawkę regulującą zasady przyznawania świadczenia wspierającego. Umożliwia to w 2025 roku ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Innymi słowy, oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami świadczenie wspierające będzie wypłacane od dnia złożenia wniosku, a nie, jak było dotychczas od momentu wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Autorzy nowelizacji, tak argumentują wprowadzoną poprawkę: „W związku z wdrażaniem nowego systemu dotyczącego ustalania poziomu potrzeby wsparcia konieczne jest wydłużenie okresu przejściowego również na rok 2025, z uwzględnieniem interesu osób niepełnosprawnych, tak aby nie odczuwały negatywnych skutków przedłużających się postępowań (w związku z wdrażaniem się do nowych zadań wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności)”.

Długie czekanie na pieniądze na koncie


Ustawa daje komisjom WZON trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku o poziom wsparcia, jednak rzeczywisty czas oczekiwania jest o wiele dłuższy. Na liczne zapytania samych zainteresowanych oraz interpelacje poselskie, głos zabrał Łukasz Krasoń, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Już w połowie sierpnia zwrócił uwagę na wieloaspektowość problemu opóźnień w wydawaniu decyzji. Jako główną przyczynę poślizgu podał bardzo dużą ilość wniosków, których w tamtym czasie było 300 tysięcy. „Zrozumiałe jest, że tak duża liczba wniosków stanowiła dla wojewódzkich zespołów orzekających o niepełnosprawności znaczne obciążenie, pomimo zwiększenia przez nie liczby etatów i zatrudnienia nowych pracowników do obsługi zadań związanych z wydawaniem decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia, jak również przygotowania bazy lokalowej do obsługi tych zadań”.

Świadczenie wspierające w 2025 roku


W tej chwili świadczenie wspierające wypłacane jest osobom z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, mającymi przyznane od 87 do 100 punktów. Jeżeli opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach, to wyjątkowo można uzyskać świadczenie wspierające już od 70 punktów w decyzji WZON.

Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 punktów.
W przyszłym roku wzrośnie wysokość świadczenia, które uzależnione jest zarówno od liczby przyznanych punktów oraz od wysokości renty socjalnej. Od 1 marca 2024 r. maksymalna wysokość świadczenia wspierającego wynosi 3 919 zł. Od 1 marca 2025 r. kwota ta wzrośnie prawdopodobnie do 4184 zł.

Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO