Praca

Większość Polaków chętnie wykonywałaby swoją pracę zdalnie

20 luty 2020

Praca zdalna zyskuje w Polsce coraz bardziej na popularności. Jak wynika z badania Grafton Recruitment i CBRE zdecydowana większość polskich pracowników liczy na możliwość pracy zdalnej przez co najmniej jeden dzień w tygodniu. Jednak niemal co 10 pracownik chciałby pracować poza biurem nawet 4 dni.

źródło: fot. pixabay

  • Zaledwie 14 proc. pracowników nie odczuwa potrzeby pracy zdalnej.
  • Aż 51 proc. pracowników przyznaje, że możliwość pracy zdalnej wpływa na ich efektywność. 
  • Produktywność pracujących zdalnie w formacie "pracuj skąd chcesz" (ang. work from anywhere) jest wyższa o 4,4 proc. niż ich biurowych odpowiedników, a nawet osób pracujących z domu (ang. work from home).

Zaledwie 14 proc. pracowników nie odczuwa potrzeby pracy zdalnej. Przeciwnego zdania jest zdecydowana większość – 28 proc. z nas wystarczyłby jeden dzień pracy poza biurem, 31 proc. liczy na dwa dni, 14 proc. chętnie pracowałoby zdalnie przez trzy dni, a rekordziści (13 proc. ) chcieliby wpadać do biura tylko raz w tygodniu. Co więcej, aż 51 proc. pracowników przyznaje, że możliwość pracy zdalnej wpływa na ich efektywność - wynika z badania Grafton Recruitment i CBRE

Praca zdalna skądkolwiek i z domu

Rozróżnienie na pracę zdalną skądkolwiek i z domu pokazało, że im większa jest wolność oddana pracownikom, tym większy jest wzrost jego produktywności - wynika z analizy naukowców z katedry zarządzania Harvard Business School.

Badania podjęli się naukowcy z katedry zarządzania Harvard Business School. W publikacji czytamy, że produktywność pracujących zdalnie w formacie "pracuj skąd chcesz" (ang. work from anywhere) jest wyższa o 4,4 proc. niż ich biurowych odpowiedników, a nawet osób pracujących z domu (ang. work from home).

Z badania publikowanego na hbswk.hbs.edu, wynika że cyfrowe technologie pozwoliły pracownikom na większą dostępność do miejsca pracy, które jest wirtualne. Takie rozwiązania pracownikom oferuje np. NASA.

Firmy nie prędko przekonują się do tych rozwiązań. Wciąż nie jest normą, że pracownicy wykonują obowiązki z domu, a  co dopiero z jakiegokolwiek miejsca. 

  - Wyniki naszych obserwacji mają pomóc znaleźć porozumienie między efektami pracy zdalnej i jej rożnymi modelami a pozycją pracowników w ich negocjacjach z pracodawcami. Jak podkreśla się, pracownicy mogący częściej pracować zdalnie oszczędzają na transporcie, a ich równowaga między pracą a życiem prywatnym jest lepiej osiągalna -  czytamy w komentarzu.

Czego od biura oczekują Polacy?...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: RAF

źródło: www.pulshr.pl