Niepełnosprawni

Rynek pracy. Cyfryzacja z pomocą niepełnosprawnym

14 wrzesień 2020

Nowe technologie okazują się czynnikiem, który może zapewnić osobom z niepełnosprawnościami podjęcie atrakcyjnej pracy.

źródło: fot. pixabay

Nie ma wątpliwości, że obecne czasy to epoka GOW, czyli Gospodarki Opartej na Wiedzy. Jej rozwój stał się możliwy dzięki najnowszym technologiom informatycznym, cyfrowym. Liczy się więc to, co człowiek umie, na ile jest sprawny w posługiwaniu się komputerem, tabletem czy smartfonem i programami, jakie można na nich zainstalować. Innymi słowy – rośnie rola kapitału ludzkiego.

To zaś stawia w coraz lepszej sytuacji na rynku pracy osoby z niepełnosprawnościami, którzy niekoniecznie muszą się legitymować specjalistycznym wykształceniem, choć i takowe coraz częściej posiadają.

Często jednak pracodawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że na wyciągnięcie ręki mają ludzi ze schorzeniami ruchowymi lub neurologicznymi, którzy mogą wykonywać różne prace zastrzeżone dotąd dla osób zdrowych. Poprawie tej świadomości, edukacji pracodawców i pracowników służy druga edycja kampanii społecznej STOP Barierom, która jest ukierunkowana właśnie na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Kampania pokazuje, że tacy pracownicy są równie sprawni w pracy jak zdrowe osoby, a czasami nawet bardziej.

Nowoczesne technologie okazują się bardzo dobrym narzędziem do walki z wykluczeniem społecznym niepełnosprawnych, skoro do wykonywania wielu zawodów wystarczy teraz telefon i komputer z Internetem. Jak ten system może sprawnie działać pokazała epidemia koronawirusa, gdy setki tysięcy osób zostało skierowanych na pracę zdalną. I to, co wcześniej robili w biurze, wykonywali z powodzeniem z domu, czasami nawet bardziej wydajnie. I wiele firm rozważa teraz korzystanie na stałe z pracy zdalnej w odniesieniu do części pracowników.

Skoro tak, to nie ma w tej chwili znaczenia, czy zatrudniamy zdrowego pracownika za komputerem, czy niepełnosprawnego. Ten drugi jeśli nawet ma kłopoty ze słuchem, może korzystać z urządzeń poprawiających słyszalność. Jak ma kłopoty ze wzrokiem, sięgnie po ekran z lepszym kontrastem. Są też aplikacje wspomagające w pracy przy komputerze niepełnosprawnych odczuwających problemy z poruszaniem rękoma albo z mówieniem....

czytaj więcej: www.wykluczeni.pl


źródło: www.wykluczeni.pl