Kariera

Detektyw, słuchacz, koordynator – nowa specjalizacja w zielonych firmach

23 listopad 2020

Kryzys klimatyczny i potrzeba efektywnego dostosowania się firm do zmieniającego się świata to ogromne wyzwanie. Coraz więcej firm potrzebę dostrzega "zielonego zwrotu", organizuje wyspecjalizowane w tej tematyce zespoły i tworzy długofalowe strategie zmian. I choć Climate Change Officer to w Polsce nowe stanowisko, wiele wskazuje na to, że na stałe wpisze się w struktury większości organizacji.

źródło: fot. pixabay

  • Climate officer to stanowisko, które ma w Polsce dość krótką historię. Nie jest jednak całkiem nowym zjawiskiem. To odbicie trendu, który szybko zyskuje na znaczeniu.
  • To kwestia czasu, by takie stanowiska w firmach powstawały - uważa Jakub Gontarek z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu. Green HR już zyskuje na znaczeniu – szczególnie w odniesieniu do młodszych pracowników.
  • Jestem takim wolnym elektronem czy katalizatorem. Moją rolą jest stymulowanie współpracy innych - mówi Jacek Hutyra, który od września 2020 roku pełni funkcję doradcy ds. strategii klimatycznej Orange Polska.

Europejski Bank Inwestycyjny sprawdził nastroje i oczekiwania mieszkańców krajów UE, Stanów Zjednoczonych i Chin dotyczące działań na rzecz klimatu. Aż 73 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że chce korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu, bo takie rozwiązanie jest lepsze dla klimatu. Część planuje na krótszych trasach wybierać pociąg zamiast samolotu, robić zakupy świadomie i bez plastiku oraz oszczędzać energię. 

Świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą zmiana klimatu, jest coraz większa nie tylko w społeczeństwie. Deklaracje "zielonego zwrotu" składają także firmy, organizując zespoły zajmujące się przystosowaniem strategii firm do zmian klimatycznych, rozumiejąc, że zmiana wewnątrz organizacji w perspektywie najbliższych lat stanie się koniecznością.

  - W wielu firmach, szczególnie międzynarodowych korporacjach zarządzający mają już świadomość, że jeśli nie zmienimy funkcjonowania naszej gospodarki, to zmiany klimatu doprowadzą do globalnej katastrofy. Biznes jest tego świadomy i wie, że musi się zmienić, żeby – mówiąc najkrócej i nieco brutalnie – mieć w przyszłości rynek, na którym będzie mógł działać. Jest to więc kwestia „być albo nie być”, dlatego jestem przekonany, że proekologiczne podejście do gospodarki lada moment stanie się absolutną podstawą. I tutaj pojawia się przestrzeń dla Climate Officera, albo nawet Climate Officera i całego zespołu specjalistów - podkreśla w rozmowie z PulsemHR Jakub Gontarek z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK)....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Karolina Markowska

źródło: www.pulshr.pl