Praca

Czy można kierować pracownika na badania okresowe w czasie pandemii

17 marzec 2021

Czy jeżeli placówka medyczna, z którą mamy podpisaną umowę na wykonywanie badań pracowników w dobie pandemii funkcjonuje normalnie, to czy mogę wysłać pracownika na wykonanie badań okresowych, pomimo zawieszenia badań rozporządzeniem?

źródło: fot. pixabay

Przepisy nie zawierają bezpośredniego zakazu realizowania badań okresowych - jednak fakt zawieszenia w związku z epidemią COVID-19 obowiązków pracodawców oraz pracowników związanych z badaniami okresowymi pozwala przyjąć, iż pracodawca nie powinien kierować pracowników na tego rodzaju badania profilaktyczne.

Badania lekarskie zaliczają się do szczególnych środków profilaktycznych - pozwalają bowiem zapobiegać, przynajmniej teoretycznie, świadczeniu pracy przez osoby, które jej wykonywać nie powinny. Zrealizowanie badań wstępnych oraz uzyskanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie nie oznacza, że zatrudniony będzie przez cały okres aktywności zawodowej miał kwalifikacje zdrowotne do wykonywania pracy. Weryfikacji stanu zdrowia służą badania okresowe.

Okres epidemii ma wpływ na realizację przez pracodawcę poszczególnych obowiązków z zakresu bhp. Wprowadzone zostały regulacje szczególne, czego przykładem są przepisy dotyczące profilaktycznych okresowych badań lekarskich. Oceniając kwestię realizowania profilaktycznych badań lekarskich w okresie epidemii należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1842). Przywołana ustawa przewiduje bowiem, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wykonywanie okresowych badań lekarskich oraz badań psychologicznych w zakresie o którym mowa w przepisach kodeksu pracy ulega zawieszeniu do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji kiedy to placówka medycyny pracy z którą pracodawca ma podpisaną umowę funkcjonuje. Pracodawca wówczas może mieć uzasadnioną wątpliwość - czy funkcjonowanie placówki jest równoznaczne możliwością skierowania pracownika na badania okresowe w okresie epidemii ?

Rozstrzygając powyższą kwestię, uwzględniając zawieszenie obowiązków - zarówno związanych z wystawianiem skierowania na badania okresowe jak również ich realizacją, najbezpieczniejszą dla pracodawcy opcją będzie odstąpienie od kierowania pracowników na badania okresowe. Fakt funkcjonowania placówki, z którą pracodawca ma podpisaną umowę nie oznacza, iż przepisy związane z zawieszeniem obowiązków związanych z realizacją badań nie obowiązują.

Warto pamiętać, że problematyka profilaktycznych badań lekarskich jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów pracy - dotyczy to również zawieszenia obowiązków realizacji badań okresowych w okresie epidemii. Nie można wykluczyć, iż kierowanie pracowników na badanie okresowe w sytuacji gdy obowiązek kierowania na badania jest zawieszony, zostanie przez inspektora ocenione w kategoriach wykroczenia przeciwko prawom pracownika....

autor: Sebastian Kryczka

źródło: www.inforfk.pl