Kariera

5 stanowisk odpornych na kryzysy. Oni nie muszą martwić się o pracę

12 październik 2021

Inżynierowie produkcji i procesu, automatycy i robotycy, specjaliści ds. elektrycznych i inżynierowie elektrycy, programiści i testerzy oraz inżynierowie odpowiadający za zarządzanie łańcuchem dostaw to specjalizacje najbardziej oporne na kryzysy gospodarcze - wynika z najnowszych danych Bergman Engineering. Jednak warto pamiętać, że dziś "twarda" wiedza w głowie to za mało, liczą się też kompetencje miękkie.

źródło: fot. pixabay

   - Choć pandemia spowodowała zawirowania na rynku pracy, to są pracownicy, którzy o swoją przyszłość nie muszą się obawiać.

    - Z obserwacji firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów, wynika, że to m.in. nie tylko automatycy, robotycy czy programiści, ale też elektrycy czy inżynierowie produkcji i procesu w działach technologii przemysłowej.

    - Jednak bez umiejętności wsłuchania się w potrzeby pracowników, nawet najlepszy inżynier nie poradzi sobie jako lider.


Z raportu „Kompetencje 4.0”, który na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu przygotowało Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wynika, że specjalistów na rynku pracy i przemysłu można obecnie podzielić na dwie grupy, w zależności od formy wykonywanych obowiązków.

W pierwszej znajdują się osoby realizujące zadania kreatywne, wymagające zindywidualizowanego podejścia, najczęściej związane z zarządzaniem technologiami.

Natomiast druga grupa to pracownicy wykonujący prace rutynowe. Zgodnie z analizą Cedefop, do 2025 roku spadek zatrudnienia dotknie właśnie drugą z tych grup. Obok robotników przemysłowych zaliczają się do niej także wykwalifikowani pracownicy rolni, urzędnicy i sprzedawcy.

Jest też grupa zawodów wschodzących, która ciągle będzie rosnąć. Jak podaje Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering, dotyczyć to będzie głównie zawodów inżynierskich oraz specjalistów z sektora prywatnego biznesu, administracji, sektora ICT i naukowo-badawczego.

  - Jak podaje ARP, również umiejętności cyfrowe sensu stricto, związane z pracą w otoczeniu cyfrowych aplikacji i narzędzi, stanowić będą podstawę do rozwoju dla osób pracujących we wszystkich zawodach wschodzących - podkreśla Tomasz Szpikowski.

Stanowiska z pewną pracą....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl