Prawo

Zwolnienia grupowe a obowiązki pracodawcy. Gdzie było najwięcej zwolnień w 2021? Czy są planowane następne? Co o tym mówi prawo pracy?

21 styczeń 2022

Zwolnienia grupowe w 2021 roku, według danych, którymi podzielił się serwis Bankier, najczęściej miały miejsce w województwie śląskim. Jednocześnie to w tym regionie Urzędy Pracy odnotowały najwięcej ofert pracy pod koniec 2021 roku – wynika z raportu portalu Barometr Zawodów. Zwolnienia grupowe to często sposób na cięcie kosztów. Piszemy, czym są zwolnienia grupowe i jakie są najczęstsze przyczyny redukcji etatów?

źródło: fot. Pixabay

Rok 2020 i 2021 był czasem kryzysu gospodarczego przede wszystkim ze względu na ograniczenia w handlu, turystyce czy transporcie, spowodowane obostrzeniami rządu w reakcji na pandemię Covid-19, a także galopującą od połowy 2021 roku inflacją. Przedsiębiorcy, którzy zmagają się ze skutkami kryzysu, a ich płynność finansowa jest zaburzona, mogą szukać ratunku w redukcji etatów. Zwolnienia grupowe nie są łatwą decyzją, a procedura zwolnień jest objęta szeregiem przepisów. Ich celem jest ochrona praw pracownika.

Zwolnienia grupowe w Polsce – w tych regionach było najwięcej masowych zwolnień w 2021

Z danych pozyskanych przez serwis Bankier od poszczególnych wojewódzkich urzędów pracy wynika, że w okresie od stycznia do listopada 2021 r. najwięcej grupowych zwolnień było w województwach:

    śląskim – aż 1756 osób straciło pracę w ramach zwolnień grupowych
    łódzkim – 475 osób
    podkarpackim – 345 osób
    warmińsko-mazurskim – 330 zwolnionych osób (z przewidywanych 1183)
    świętokrzyskim – 251 osób

Najmniej miejsc pracy rozwiązano w ramach zwolnień grupowych w województwie lubelskim – 86 osób....


czytaj więcej: www.strefabiznesu.pl


autor: Barbara Wesoła

źródło: www.strefabiznesu.pl