Prawo
Cała ulga prorodzinna dla rodzica, który faktycznie zajmuje się dzieckiem
22 luty 2022
Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę. Może być też zakwestionowane przez drugiego rodzica.
źródło: fot. pixabay
Podatniczka jest matką małoletniego syna, który z nią mieszka i jest na jej utrzymaniu. Z ojcem dziecka się rozwiodła. Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, zasądził alimenty od ojca dziecka oraz wskazał miejsce zamieszkania syna przy matce. Pomimo takiego rozstrzygnięcia, faktyczną władzę rodzicielską sprawuje matka, tzn. podejmuje wszelkie decyzje dotyczące syna w każdej sferze jego życia.
Ojciec nie korzysta z przysługujących mu praw. Kontakty polegają na wypełnianiu obowiązku alimentacyjnego oraz spotkaniach z synem średnio raz na dwa tygodnie. Od momentu jednak, kiedy były mąż założył drugą rodzinę, zaniedbuje syna, ograniczając się do kontaktów telefonicznych.
Pomimo pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ciężar wychowania dziecka spoczął więc wyłącznie na matce. Były mąż nie wypełnia obecnie obowiązku kontaktu z synem, opieki nad nim ani nie pojawia się na ważnych wydarzeniach z życia syna, na wywiadówkach itp. W tej sytuacji matka w zeznaniu za rok 2020 uwzględniła przysługującą jej ulgę prorodzinną w pełnej wysokości, a nie 50 proc. jak dotychczas. Podatniczka powzięła jednak wątpliwość, czy postąpiła prawidłowo i czy ma prawo do całej ulgi za rok 2021.
Dzielenie ulgi na dziecko przez rodziców
Dotychczas matka odliczała ulgę w połowie, ponieważ ojciec dziecka mówił, że i tak odliczy połowę. Obecnie trudno jej się z tym pogodzić, gdyż uważa to za niesprawiedliwe. Podatniczka wystąpiła o interpretację, czy w tych okolicznościach przysługuje jej wyłączne prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości na syna.
W jej ocenie, miała prawo skorzystać z odliczenia pełnej kwoty ulgi na dziecko za rok podatkowy 2020, w związku z tym, że to ona przez cały rok podatkowy faktycznie wykonywała samodzielnie władzę rodzicielską i ma takie prawo za rok 2021. Argumentowała, że przesłanka wykonywania władzy rodzicielskiej jest spełniona, kiedy podatnik w danym roku podatkowym wykonywał, a nie tylko posiadał władzę rodzicielską....