Kariera

Agencje zatrudnienia rozkwitają. Rekrutacji przybywa, a obroty rosną

22 marzec 2022

2021 rok przyniósł znaczną poprawę na rynku usług HR. Wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych, mimo że ich liczba nieznacznie spadła. Największe rekordy odnotowały jednak usługi rekrutacyjne.

źródło: fot. pixabay

   - W 2021 roku działalność w ramach agencji zatrudnienia prowadziło blisko 9 tys. firm.

    - Obroty firm członkowskich Polskiego Forum HR w zakresie pracy tymczasowej wyniosły w ubiegłym roku 3,4 mld zł (w porównaniu do 2,8 mld zł w 2020 roku), a szacowana wartość całego rynku pracy tymczasowej w Polsce w ubiegłym roku wyniosła ok. 6 mld zł.

    - Pracodawcy zgłaszali rekordowe zapotrzebowanie na pracowników. Wynikiem tego jest 50-proc. wzrost obrotów w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców i blisko 30-proc. na rzecz pracodawców zagranicznych.


W 2021 roku sytuacja pracodawców była bardzo trudna, jednak pandemia tylko chwilowo spowolniła procesy. Liczba publikowanych ofert pracy była z każdym kolejnym miesiącem coraz wyższa. Trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach rosły i to w największym stopniu wpłynęło na sytuację na rynku usług HR w ubiegłym roku.
Rynek agencji zatrudnienia

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, sektor agencji rocznie wspiera w zatrudnieniu ponad 1 mln osób w Polsce.

W 2021 roku działalność w ramach agencji zatrudnienia prowadziło blisko 9 tys. podmiotów. Mimo że rok do roku nie odnotowaliśmy znaczących zmian w całościowej liczbie agencji, to jednak zauważalna jest, utrzymująca się na wysokim poziomie, rotacja podmiotów - w 2021 roku zarejestrowanych zostało 1909 agencji, podczas gdy w tym samym czasie wykreślono z rejestru 1770.

Jak zauważa dyrektor Polskiego Forum HR Agnieszka Zielińska, rotacja podmiotów jest stałą charakterystyka polskiego rynku agencji....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl