Kariera

Firmy ich potrzebują. Najlepsi zarabiają niemal dwa razy więcej niż średnia krajowa

04 październik 2022

W I półroczu 2022 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 11,9 tys. ogłoszeń o pracę dla przedstawicieli zawodów prawniczych. To o 32 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z raportu „Prawnik na rynku pracy”, przygotowanego przez Grant Thornton i Element.

źródło: Canva.pl

  • W I półroczu 2022 roku największy popyt w branży prawniczej był na kandydatów na poziomie specjalistycznym. Łącznie ofert dla tej grupy było 1 705, z czego 1 311 dotyczyło stanowiska specjalistycznego, a 394 - associate.
  • Większość ogłoszeniodawców nie wymaga od kandydatów posiadania określonego tytułu zawodowego. Te, które zawierały taką informację, najczęściej dotyczyły radców prawnych.
  • Według widełek podawanych przez pracodawców w ofertach pracy opublikowanych na portalu Pracuj.pl w pierwszej połowie 2022 roku średnia miesięczna płaca prawnika na poziomie specjalistycznym (prawnik, adwokat, radca prawny, specjalista ds. prawnych) wynosiła 7 423 zł brutto.
Firma doradcza Grant Thornton oraz Element, twórca systemu automatyzacji rekrutacji, postanowiły sprawdzić, jak wygląda aktualnie popyt na prawników.

Według pierwszej edycji badania „Prawnik na rynku pracy”, popyt na specjalistów z tej branży jest aktualnie relatywnie silny. W I półroczu 2022 roku liczba ofert prawniczych pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych wyniosła 11,9 tys. i była o 1/3 wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak jednak zaznaczają autorzy raportu, niepokojący może być fakt, że ostatnie, letnie miesiące przyniosły przełamanie trendu i liczba ogłoszeń dla prawników przestała rosnąć, a nawet zaczęła nieznacznie spadać.


Czytaj więcej: pulshr.pl
Źródło informacji: 
pulshr.pl