23 luty 2023
źródło: Canva.pl
Redakcja SerwisKadrowego.pl poleca korzystanie w codziennej pracy z praktycznego kalkulatora wyliczającego kwotę potrąceń z wypłacanych zatrudnionym osobom zasiłków (uwzględniającego ustawowe ograniczenia w postaci kwoty wolnej i maksymalnych pułapów potrąceń).
Począwszy od 2019 r., kwoty wolne od potrąceń w przypadku zasiłków podlegają corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent.
Aby coroczne kwoty wolne były znane wszystkim zainteresowanym, ich wysokość obowiązująca od dnia 1 marca każdego roku będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji.
Nowe kwoty chronione przed egzekucją prowadzoną z zasiłków z ubezpieczenia społecznego, obowiązujące od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r., wskazuje komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 lutego 2023 r. w sprawie miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury, miesięcznej kwoty przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy, miesięcznej kwoty przeciętnej renty rodzinnej, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kwoty dodatku za tajne nauczanie, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, kwoty świadczenia ratowniczego przysługującego strażakom ratownikom ochotniczych straży pożarnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytury lub renty oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń (Mon. Pol. z 2023 r. poz. 209).
Czytaj więcej: serwiskadrowego.pl
Źródło informacji: serwiskadrowego.pl