Kariera

Szczebelek w górę

11 wrzesień 2023

Zerkając do Słownika Języka Polskiego, dowiesz się, że awansować oznacza „przejście na wyższe stanowisko”. Niby proste i oczywiste, więc dlaczego tak trudne do osiągnięcia?

źródło: Canva.pl

Nie każdy rodzi się przywódcą

Znasz to uczucie, gdy wchodzisz do pokoju, w którym przebywa kilka albo kilkanaście osób i po chwili już wiesz kto tutaj przewodzi, choć nikt oficjalnie tego nie ustalił? Tak to już jest, że niektórzy mają naturalne predyspozycje do tego, by być liderem, a inni, choćby skończyli kilka kursów dla menadżerów, nie będą dobrymi kierownikami. We współczesnym świecie wspinanie się na kolejne szczebelki kariery nieodłącznie związane jest z umiejętnością kierowania zespołem, a nie każdy to potrafi. Umiejętność pracy z innymi ludźmi jest kluczową umiejętnością. Jeśli szybko się irytujesz, nie potrafisz dobrze wytłumaczyć pewnych kwestii, a przy tym jesteś impulsywny i wybuchowy, to powinieneś zapomnieć o zdobyciu kolejnego szczebla w karierze.

 

Nie uczysz się – nie awansujesz

Chcąc iść w górę, trzeba wciąż być otwartym nie tylko na nowe wyzwania, ale również na zdobywanie wiedzy i kwalifikacji. Ciągłe doskonalenie się wymaga zaangażowania i pracy, zgodnie z polskim przysłowiem o pracy i kołaczu. Zmiany technologiczne w niemal we wszystkich branżach, po prostu wymuszają ciągły rozwój. Nie tylko za technologią trzeba nadążyć, ale również za zmianami w prawie. Obojętnie, gdzie się pracuje, to zmiany w większym lub mniejszym stopniu dotyczą każdego. Pracownik, który sztywno będzie się trzymał schematów i starych, utartych ścieżek może być pewien, że szef nie weźmie go pod uwagę, gdy będzie wyznaczał kandydatów na wyższe stanowisko.

 

Elastyczność

Marząc o wyższym stanowisku, musisz się wykazać nie tylko wiedzą i kompetencjami, ale również pewną elastycznością. Jeśli boisz się zmian, nie lubisz ich, to nie możesz liczyć, że zwierzchnicy wezmą pod uwagę twoją kandydaturę na wyższe stanowisko. Pamiętaj, że zwykle zaczyna się od najniższych, najmniej wymagających stanowisk i na każdym z nich trzeba nie tylko poradzić sobie z zadaniami, ale również wykazać się zaangażowaniem i inicjatywą. Jeśli ktoś zamyka się na jedno stanowisko, nie chce nabywać nowych umiejętności, a na zmiany reaguje źle, nie jest dobrym kandydatem do awansu.


Nawiązywanie kontaktów

Chcąc rozwijać swoją karierę, powinieneś być otwarty i chętny do nawiązywania kontaktów. Okazją do nich są spotkania branżowe i konferencje, na których pojawiają się znane osobistości z twojej dziedziny. Uczestnicząc w spotkaniach, nie tylko dostajesz dawkę potrzebnej wiedzy, ale przede wszystkim nawiązujesz kontakty, mające szansę zaowocować w przyszłości. Podczas sympozjów staraj się aktywnie uczestniczyć nie tylko w części oficjalnej, ale również w rozmowach kuluarowych. Ważne jest, aby wywrzeć dobre wrażenie i dać się zapamiętać, z jak najlepszej strony. Być może nawiązane podczas oficjalnych spotkań kontakty przyniosą wymierne korzyści. Może się okazać, że nawiązana personalna relacja pomoże twojej firmie nawiązać współpracę z nowym partnerem, albo ty zostaniesz dostrzeżony, co pozwoli ci przejść na wyższe stanowisko, niekoniecznie w swojej macierzystej firmie.Szklany sufit

Nie każda firma traktuje sprawiedliwie swoich pracowników. Część z nich zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, mogącymi pochwalić się dyplomami uniwersyteckimi. Jednak pomimo swojej wiedzy, doświadczenia i kompetencji osoby z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności w większości zatrudniane są na najniższych stanowiskach za najniższą pensję krajową. Jest to o tyle kuriozalna sytuacja, że firma, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnościami, może liczyć na konkretne, finansowe wsparcie. Wiąże się to z tym, że część wynagrodzenia pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności pochodzą ze środków publicznych. Poza tym, co miesiąc pracodawcy, zatrudniający osoby z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności robią duże odpisy we wpłatach na PFRON. Mając takie oraz wiele innych ulg niezrozumiałe jest zatrudniane takich osób na najniższych stanowiskach za pensję, wynoszącą minimalną krajową albo i mniejszą. Wykształcona osoba z niepełnosprawnością nie ma szans na rozwinięcie skrzydeł, na zdobycie cennego doświadczenia, a co najważniejsze odbiera się jej możliwość zarobku na poziomie osób pełnosprawnych pracujących na tych samych stanowiskach.

 

Podsumowując, awans zależy od wielu czynników. Nie zawsze zaangażowanie i kompetencje pracownika wystarczą, by wspinać się po szczebelkach kariery. Wiele zależy od kultury panującej w firmie oraz od uczciwości pracodawcy.

 


Autor: Monika Łysek, Reaktor WERBEO