Kariera

Strona internetowa zamiast CV

27 październik 2023

Każdy szukający pracy wie, że dobrze napisane i skonstruowane CV to podstawa. Jednak alternatywą może być własna strona internetowa będąca połączeniem curriculum vitae i portfolio. Czy własna witryna internetowa może przyciągnąć uwagę rekruterów?


Dla kogo strona internetowa zamiast CV?

Na początku trzeba zaznaczyć, że jakkolwiek stworzenie własnej strony internetowej, będącą bardziej kreatywną wersją życiorysu, może wydać się kuszące, to nie we wszystkich przypadkach się sprawdzi. Bez obaw o stworzeniu własnej strony o profilu czysto zawodowym, mogą pomyśleć osoby wykonujący zawody kreatywne: copywriterzy, fotografowie, graficy, programiści, projektanci mody lub stron www. Dla osób wykonujących takie i podobne zawody, strona internetowa będzie doskonałym uzupełnieniem dokumentów aplikacyjnych. Jednak w wykorzystywaniu jej trzeba być uważnym, bo jeżeli pracodawca w ogłoszeniu rekrutacyjnym zamieścił prośbę o przesłanie tradycyjnego CV, należy spełnić jego oczekiwania, adres strony www można umieścić w dokumentach.

Jak powinna wyglądać profesjonalna strona www

Profesjonalna strona internetowa, która ma być wizytówką u potencjalnego pracodawcy, powinna być dobrze przemyślana i dopasowana do wizerunku poszukującego pracy. Przede wszystkim nawigowanie na niej powinno być intuicyjne, a ona sama przejrzysta, czyli nieprzeładowana ani treściami, ani grafikami. Połowa sukcesu to teksty, które się na niej znajdują. Nie powinny być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Powinny być dobrze napisane, najlepiej zwięźle, ale wciągająco. Pisząc o sobie, można przyjąć formę narracyjną (storytelligową). Warto w ten sposób opisać siebie, swoje doświadczenie zawodowe oraz cel do osiągnięcia. Nie może zabraknąć konkretnych przykładów ilustrujących osiągnięcia zawodowe. W ten sposób napisany tekst pozwoli pracodawcy poznać nieco z innej, ale nadal zawodowej strony, kandydata do pracy. W tym miejscu należy koniecznie wspomnieć o poprawności językowej. Jakiekolwiek błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne dyskwalifikują kandydata. Dobra strona powinna zawierać tzw. „zakładki”, pomagające osobie ją przeglądającej poruszać się po niej, a cała strona będzie bardziej czytelna. Podstawowe „zakładki”, które powinny znaleźć się na stronie to:
  • O mnie
  • Doświadczenie zawodowe
  • Umiejętności
  • Zainteresowania
  • Portfolio
  • Kontakt

Należy pamiętać o aktualizacji

Własna, dobrze zaprojektowana i wykonana strona internetowa może spełniać dwie funkcje: życiorysu zawodowego i portfolio. Dzięki umieszczeniu wszystkiego w jednym miejscu rekruter ma pełny obraz zawodowej strony kandydata. Nie ma nic gorszego niż stare, nieaktualne treści na stronie www, która z założenia powinna być profesjonalną wizytówką. Dlatego niezmiernie istotną rzeczą jest jej systematyczne aktualizowanie, czyli dodawanie nowych, angażujących treści.

Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO