Biznes

Dyrektor LinkedIn radzi, jak rozwinąć karierę

22 luty 2024

Bloomerg, największa na świecie agencja prasowa, specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych, zapytała Daniela Shapero, wieloletniego dyrektora operacyjnego LinkedIn co – w jego opinii – obecnie jest kluczowe dla kariery. Zdaniem pytanego, bez wątpienia sztuczna inteligencja.


Respondenta wybrano nieprzypadkowo. LinkedIn to największy kanał społecznościowy skupiający pracowników, pracodawców i rekruterów, a Shapero kieruje nim już od 2008 r. Obserwował recesję spowodowaną załamaniem sektora bankowego i deweloperskiego, jak i powolne podnoszenie się rynków z czasów stagnacji. Przeszedł z firmą przez pandemię oraz aktywnie uczestniczył w połączeniu LinkedIn z Microsoftem. Obecnie jego działania koncentrują się na wykorzystaniu AI dla lepszego funkcjonowania platformy.

LinkedIn, korzystając z doświadczenia Microsoftu, przekształca się w produkt oparty o AI. Dyrektor Shapero widzi ogromny potencjał generatywnej AI: od pisania wiadomości po pomoc w prezentacji samego siebie w sposób atrakcyjny dla pracodawców. Na podstawie tej obserwacji dochodzi do wniosku, że AI zapoczątkowało największą transformację umiejętności, jakiej doświadczamy od czasów Wielkiej Rewolucji Przemysłowej i rewolucji technologicznej z lat 50. To ogromna szansa dla wielu branż.

W wywiadzie dla Bloomerga Shapero podkreśla kluczową rolę AI w niemalże każdym zawodzie: od inżynierii po marketing, finanse a nawet prawo.  Obecnie trend wdrażania AI dotyczy każdej firmy wykorzystującej nowoczesne technologie i w krótkim czasie rozszerzy się na pozostałe sektory.

Siłą rzeczy AI odciska także piętno na samym procesie rekrutacyjnym. Znajomość i stosowanie narzędzi AI w pracy staje się jedną z kluczowych, pożądanych kompetencji na rynku pracy. A więc – jak radzi Shapero – należy ją nabyć.

Tę radę zwłaszcza do serca powinni wziąć sobie najmłodsi pracownicy, pokolenie Z, których kariera prawie w całości upłynie na synergii z AI. Idąc dalej tropem AI, według Shapero na znaczeniu zyskują takie kompetencje miękkie jak elastyczność i zdolność do adaptowania się do nowych warunków, kreatywność i komunikatywność. Wizjoner doradza, aby przewartościować system edukacji tak, aby zamiast encyklopedycznej wiedzy, kładł nacisk na praktykę i wykorzystanie umiejętności.

Ludzie dzięki AI mogą zyskać: choćby wolny czas, powstały na skutek automatyzacji monotonnych i powtarzalnych czynności, czy szanse i możliwość skupienia się na bardziej kreatywnej i inspirującej pracy (stanowiskach i zadaniach.

Z drugiej strony Shapero przyznaje jednak, że w jego osobistej ścieżce rozwoju, największą rolę odegrali… inspirujący i motywujący go ludzie. To doświadczenie sprawiło, że dziś uważa, że dla rozwoju kariery największe znaczenie ma elastyczność.

Agnieszka Kopaczewska-Lisek: Redaktor Werbeo