Prawo
Data utraty statusu ZPChr zależy od wojewody
08 styczeń 2019
Taki wniosek nasuwa się po lekturze stanowiska, jakie niedawno przedstawił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). A mógł on wybierać z kilku terminów, bo też i w taki sposób jest sformułowana ustawa.
źródło: obpon.pl
Na logikę kryteria najważniejsze
Chodzi o wydaną dla pewnego pracodawcy interpretację indywidualną (DW.050.10.2018.RCZ). Podmiot pytał w niej PFRON o konkretny moment utraty przez przedsiębiorstwo statusu zakładu pracy chronionej. Wskazał, że wedle art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.) aby ten status w ogóle posiadać, należy spełnić kilka warunków, jak np. prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej rok, osiągnąć odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnić im opiekę medyczną.
Kiedy powyższe kryteria przestają być spełniane, przedsiębiorca ma 14 dni na poinformowanie o tym wojewody. Dopiero wówczas on orzeka utratę wspomnianego statusu. Sęk w tym, że powiadomienie wojewody i wydanie przez niego rozstrzygnięcia odbywa się w różnych datach, przez co niekiedy mogą one być od siebie odległe nawet o kilka tygodni lub miesięcy.
Oznacza to – zdaniem autora zapytania – że dniem powodującym utratę statusu ZPChr jest data zaprzestania spełniania warunków wynikających z ustawy o rehabilitacji, niezależnie od terminu, w jakim doszło do zawiadomienia wojewody oraz wydania przez niego decyzji. Według przedsiębiorcy bowiem najważniejsze jest spełnianie bądź nie kryteriów, a nie decyzja administracyjna.
Możliwa data wsteczna
Jednakże Fundusz tej opinii nie podzielił. Wskazał, że wojewoda najpierw sprawdza wszystkie przesłanki wskazujące na niemożność dalszego działania firmy jako ZPChr, a dopiero potem orzeka utratę tego statusu. Co więcej, decyzja wojewody ma charakter deklaratoryjny, czyli stwierdzający istnienie określonego stanu prawnego, zatem może oznaczać pozbawienie statusu zakładu pracy chronionej z mocą wsteczną. Od wyznaczonej daty firma traktowana jest jako działająca na otwartym rynku pracy.
Data ważna dla ZFRON-u
„Dziennik Gazeta Prawna” – poruszająca wspomniany temat – dodaje, że z ustaleniem daty utraty statusu ZPChr wiąże się także kwestia dotycząca odprowadzania części zaliczek na podatek dochodowy na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). W ZPChr 60 proc. tych kwot należy przekazywać do ZFRON w ciągu siedmiu dni liczonych od dnia wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, zaś pozostałe 40 proc. do PFRON-u. Na otwartym rynku pracy natomiast – w zależności od posiadanego wskaźnika niepełnosprawnych pracowników – na ZFRON trafia od 25 do 100 proc. kwot zaliczek. Wszystko sprowadza się zatem do jednej kwestii – kiedy pracownik otrzymał wynagrodzenie. Jeżeli było to przed datą wskazaną przez wojewodę jako dzień utraty statusu ZPChr, pracodawca będzie zobowiązany do wpłacenia pieniędzy na ZFRON w terminie 7 dni....
autor: Robert Marchwiany
redaktor OBPON