Niepełnosprawni

Koniec z podrabianymi kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych?

28 kwiecień 2021

Kierowcy, którzy bezprawnie zajmują miejsca dla niepełnosprawnych nie mają wstydu. Niektórzy są bezczelni do tego stopnia, że zamawiają „kolekcjonerskie”, czyli mówiąc krótko nielegalne i podrabiane karty, które lądują za szybą ich aut, dając im alibi w przypadku parkowania na kopertach. Oszustwa mają się skończyć, gdy uda się wdrożyć system, który będzie rejestrował wydawanie kart i umożliwi karanie osób, które posługują się fałszywą legitymacją.

źródło: fot. pixabay

Karty uprawniające do postoju „na kopercie” są wydawane przez miejskie urzędy, a do ich uzyskania niezbędne jest zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność. Wydawanie tych „legitymacji” nie jest monitorowane statystykami, brakuje centralnego systemu, który pozwoliłby na weryfikację zezwolenia. Skala problemu nie jest znana, a dane, które wskazywałyby, jak wielu kierowców korzysta z podrabianych kart nie są zbierane.

Resort cyfryzacji poinformował, że rozpoczęcie prac w zakresie budowy centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych planowane jest na rok 2022. System pozwoliłby zbierać dane o kartach parkingowych i przypisywać je do konkretnych samochodów. Scentralizowane i cyfrowe rozwiązanie pozwoliłoby szybko zweryfikować, czy samochód stojący na miejscu dla niepełnosprawnych znalazł się tam zgodnie z przepisami.

Obecnie, wręcz trudno ponieść odpowiedzialność za nieuprawnione parkowanie na niebieskiej kopercie. Stanie się tak jedynie, gdy zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku. Pozostaje mieć nadzieję, że prace, które mają ruszyć w przyszłym roku zostaną szybko i skutecznie doprowadzone do końca....


źródło: www.wykluczeni.pl