Praca

Fikcja się skończyła i pojawił się nieoczekiwany problem ze zwalnianiem pracowników

25 maj 2021

Osobista wizyta w mieszkaniu pracownika, wysłanie zwolnienia za pośrednictwem kuriera, ale pod warunkiem, że ten listu nie zostawi u sąsiada, czy też mail z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego? To w czasie pandemii i obowiązywania przepisów zawartych w Tarczach antykryzysowych skuteczne sposoby doręczenia tzw. dyscyplinarki.

źródło: fot. pixabay

  • Dostarczenie zwolnienia dyscyplinarnego już przed pandemią nie należało do prostych czynności.
  • COVID-19 i zmiany przepisów, jakie zaszły w ramach walki ze skutkami pandemii, tylko utrudniły tę procedurę. Tarcza antykryzysowa 2.0 zniosła "fikcję doręczenia".
  • Teraz nie wystarczy nadać przesyłkę, by po dwóch próbach doręczenia - nawet nieskutecznych - uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone. Dla działów HR to spory problem.

W czasie pandemii pracownicy kadr odpowiedzialni za wypełnienie formalności związanych ze zwolnieniami pracowników stanęli przed nie lada wyzwaniem. Zapisy Tarczy antykryzysowej 2.0 zmieniły zasady doręczania pracownikom, którzy na przykład porzucili pracę czy nie stawili się w zakładzie pracy, zwolnienia dyscyplinarnego (tj. oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych).

Jak wyjaśnia Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, dostarczenie "dyscyplinarki" sprawia trudność z dwóch zasadniczych przyczyn.

- Po pierwsze rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Po drugie nie wystarczy, aby oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało przez pracodawcę nadane na poczcie w powyższym terminie. Musi ono w terminie miesięcznym zostać skutecznie doręczone pracownikowi. Stosujemy tutaj art. 61 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy - oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią - wyjaśnia radca prawny.

Jeszcze do niedawna sporym ułatwieniem była "fikcja doręczenia". W praktyce oznaczało to, że wystarczyło nadać przesyłkę pocztą, a jeśli pracownik jej nie odbierał (np. ignorował awizo), wówczas z dniem, w którym upłynął termin drugiego awizowania, pracodawca mógł przyjąć, że przesyłka została odebrana.

Tarcza 2.0...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

źródło: www.pulshr.pl