Prawo

Kiedy należy nam się auto zastępcze, jakie i kto za to płaci?

20 wrzesień 2021

Samochód jest dla wielu ważnym narzędziem pracy, bez którego nie wyobrażają sobie oni funkcjonowania na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, opierających swoją działalność na flocie samochodów, jednak nie tylko ich. Niekiedy zdarzają się jednak nieprzewidziane zdarzenia w postaci kolizji. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach przysługuje nam auto zastępcze, jakie i kto za to płaci.

źródło: fot. Pixabay

Ryzykowne sytuacje na drodze są chlebem powszednim dla większości kierowców. Nie muszą one wynikać z naszej winy, jednak często jesteśmy w nich poszkodowani. Jeśli uczestniczyliśmy w kolizji, w wyniku której zostaliśmy poszkodowani, a nasze auto nie nadaje się do jazdy, mamy prawo dochodzić rekompensaty z OC sprawcy obejmującej także auto zastępcze na czas naprawy. Przez wiele lat zakłady ubezpieczeniowe skutecznie odmawiały niemal wszystkim występującym o samochód zastępczy z OC sprawcy. Sytuacja ta poprawiła się diametralnie w 2011 roku wraz z decyzją Sądu Najwyższego. Zgodnie z argumentacją Rzecznika Finansowego z OC sprawcy należy się bowiem taki pojazd, który pozwoli na identyczny sposób funkcjonowania osoby, która została poszkodowana.

Jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Aby jednak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy, należy udowodnić ubezpieczycielowi istnienie potrzeby posiadania auta zastępczego. Przykładowo, jeśli mamy w gospodarstwie domowym jakieś inne samochody, które użytkujemy okazjonalnie, wówczas ubezpieczyciel sprawcy może odmówić przyznania samochodu zastępczego na czas naprawy. Jeżeli jednak w domu są np. dwa auta wykorzystywane przez małżonków na dojazdy do pracy, wówczas istnieje szansa przyznania samochodu zastępczego z OC sprawcy. Najważniejsze jest wykazanie, że samochód służy właścicielowi do wypełniania codziennych obowiązków, np. dojazdów do pracy czy odwożenia dzieci do szkoły albo też jego brak może wiązać się z utratą dochodów przez poszkodowanego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać wtedy, gdy auto ulegnie częściowej lub całkowitej szkodzie z powodu stłuczki lub wypadku z winy innego kierującego. Poszkodowany powinien przedstawić firmie ubezpieczeniowej odpowiednie oświadczenie, że chce korzystać z zastępczego pojazdu. Ubezpieczyciel sprawcy wówczas jest zobowiązany do pokrycia kosztów wypożyczenia auta. Poszkodowany musi natomiast z własnej kieszeni pokrywać bieżące wydatki eksploatacyjne, np. za paliwo, parking, myjnię, wymianę opon, wycieraczek czy płynów eksploatacyjnych.

Czym jest szkoda częściowa i co się z nią wiąże?

W przypadku szkody częściowej, a więc takiej, która kwalifikuje auto do naprawy, samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas naprawy, ale także samo oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, w tym oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego.

Jeżeli natomiast ubezpieczyciel nie zgodzi się na wynajem auta na cały okres, w którym poszkodowany nie miał możliwości korzystania z samochodu, wówczas właściciel auta może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do towarzystwa w celu rozliczenia faktury.

O czym należy pamiętać biorąc auto zastępcze?...


czytaj więcej: www.motofakty.pl


autor: Paweł Bartocha

źródło: www.motofakty.pl