Praca
Krótszy tydzień pracy? Nie w Polsce
02 marzec 2022
Islandia wprowadziła na próbę czterodniowy tydzień pracy. Zachęty do skrócenia czasu pracy pracowników pojawiły się także w Japonii, a obecnie rozwiązania tego typu wdrażane są w Hiszpanii i Nowej Zelandii. Polska nie pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby skrócić obecny, 40-godzinny tydzień pracy. Choć badania potwierdzają, że w pandemii Polacy pracują krócej, ale efektywniej.
źródło: fot. Pixabay
Z interpelacją w tej sprawie wystąpił poseł Michał Wypij (druk nr 30854). Chciał wiedzieć, czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej lub inne jednostki przeprowadzały badania efektywności pracy pod kątem skrócenia tygodniowego czasu pracy i czy w ministerstwie prowadzone są prace mające na celu kodeksowe zmiany w tygodniowym czasie pracy, a jeśli tak, to jakie to będą zmiany, kiedy ujrzą światło dzienne i kiedy planowane jest ich wdrożenie.
Inny skracają tydzień pracy, a my?
- W Polsce od wielu lat obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Jednak już w wielu państwach wprowadzono zachęty, aby w trosce o zdrowie pracowników i konieczność zapewnienia równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, skracać tydzień pracy. I tak, kilka lat temu w Islandii wprowadzono na próbę czterodniowy tydzień pracy. Badania przeprowadzone tam dowiodły, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne albo pracowały tak samo, jak na etacie 40-godzinnym – podkreśla poseł w interpelacji. Jak twierdzi, zachęty do skrócenia czasu pracy pracowników pojawiły się także w Japonii. Obecnie rozwiązania tego typu wdrażane są w Hiszpanii i Nowej Zelandii. W modelu hiszpańskim rozważane są dwa rodzaje zmian w czasie pracy: pierwszy 4-dniowy tydzień pracy i 3 dni weekendu oraz drugi z 5-dniowym tygodniem pracy skróconym do 6 godzin.
Badania trwają, ale zmian na razie nie będzie
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowała, że obecnie w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, w ramach V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” (okres realizacji: lata 2020-2022) prowadzone są badania, których celem jest ocena wpływu psychospołecznych warunków pracy na występowanie zaburzeń depresyjnych wśród pracujących Polaków. Badaniem są objęte osoby w wieku 18-70 lat zatrudnione w różnych sektorach i branżach sektora publicznego i prywatnego wykonujące pracę fizyczną, fizyczno-umysłową oraz umysłową. W badaniu tym osoby odpowiadają na różne pytania dotyczące warunków pracy, swojego zdrowia, samopoczucia oraz funkcjonowania zawodowego. Były wśród nich pytania dotyczące średniego tygodniowego czasu pracy, wydajności pracy oraz zaangażowania w pracę przed pandemią (jesień 2019 r.) i w trakcie trwania pandemii (zima 2021 r.)....