Prawo
Zatajenie wcześniejszego zwolnienia dyscyplinarnego przed obecnym pracodawcą
02 marzec 2022
Zakończenie stosunku pracy w okolicznościach konfliktu między jego stronami może przybrać postać rozwiazania umowy bez wypowiedzenia. W takim przypadku negatywne konsekwencje dla pracownika często wykraczają poza samą utratę pracy. W szczególności fakt, iż pracownik z własnej winy doprowadził do zakończenia współpracy z pracodawcą, może zniechęcać kolejnych pracodawców do zatrudnienia go. Czy zatajenie wcześniejszego zwolnienia dyscyplinarnego może być powodem do wypowiedzenia umowy przez obecnego pracodawcę?
źródło: fot. Pixabay
Kiedy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie?
Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – czyli, jak się to popularnie określa, zwolnić go dyscyplinarnie – w razie:
ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Zakończenie stosunku pracy w tym trybie oznacza, że w ocenie pracodawcy pracownik bardzo poważnie naruszył swoje obowiązki – na tyle, że nie wystarczy zastosowanie wobec niego innych, łagodniejszych środków dyscyplinujących, takich jak kara porządkowa, lecz konieczne jest definitywne zakończenie współpracy.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Pracodawca podejmuje decyzję w tej sprawie po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni; pracodawca nie jest jednak nią związany i może podjąć decyzję również wbrew tej opinii....
autor: Maciej Karpiński