Prawo

Wypłata ekwiwalentu za pranie własnej odzieży roboczej - jaki paragraf

17 październik 2019

Jak należy sklasyfikować wydatek w zakresie wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży własnej zamiast roboczej oraz szkolenia dla osoby zatrudnionej do wykonywania prac społecznie użytecznych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia? Czy będzie to § 303 „Różne wydatki na rzecz osób fizycznych”?

źródło: fot. pixabay

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie "umowy o pracę" niezależnie od rodzaju odzieży używanej przez pracownika ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej wypłacany jest na podstawie zapisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Stosownie do zapisów art. 2377 k.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

    - jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
    - ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepis ten nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Stosownie do objaśnień załącznika nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej do § 302 "Wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń" - paragraf ten obejmuje wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze, niezaliczane do wynagrodzeń m.in. świadczenia rzeczowe wynikające z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym profilaktyczne posiłki i napoje) oraz ekwiwalenty za te świadczenia, a także ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej wykonywane przez pracowników, ekwiwalenty za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego....

czytaj więcej: www.inforrb.pl


źródło: www.inforrb.pl