Biznes

Automatyzacja pracy w coraz to nowych branżach. Ciekawe przykłady

09 październik 2019

Kolejne sfery gospodarki zaczynają wdrażać rozwiązania z sektora automatyzacji i robotyzacji. Czy AI będzie angażowała się w coraz ciekawsze i ambitniejsze projekty?

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Jak przekonuje Piotr Kawecki z ITBoom to tylko kwestia czasu, nim automatyzacja zmieni kolejne branże i sektory.
  • Kawecki podaje przykład ze Szwecji, gdzie AI wdrożono w gorzelni produkującej whisky.
  • O tym, że automatyzacja zmienia realia współczesnego rynku pracy mówiła w tym roku m.in. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

Automatyzacja pracy staje się tematem obaw ale i nadziei. Jak dowiedzieliśmy się z badań ADP publikowanych we wrześniu 2019 r., 56 proc. naszych rodaków jest przekonana, że automatyzacja będzie miała znaczący wpływ na przyszłość rynku pracy. Warto podkreślić i głos cześć ekspertów. Podpowiadają oni, że maszyny, robot i oprogramowanie uwolni człowieka od monotonnych, powtarzalnych zadań. Zarazem oddalając ludzkiego operatora od miejsca gdzie dochodzi do obróbki, często szybkiej, precyzyjnej a momentami niebezpiecznej, zwiększa się bezpieczeństwo.

Nadal jednak pokutują stereotypy, że robot to zanikania pracy etatowej dla ludzi. Chcąc walczyć z tym sposobem myślenia o obserwowanym procesie na rynku pracy część specjalistów przekonuje, że powinniśmy traktować automatyzację nie jako zagrożenie a jako wsparcie.

Wsparcie a nie wymiana

Należy pamiętać, że obserwowana automatyzacja ma obecnie na celu nie tyle zastąpienie pracownika, co najczęściej jego wsparcie. Robot udoskonala proces przeprowadzany i zaplanowany w końcu przez człowieka.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja już dawno wyszła poza ramy IT i coraz częściej spotykana jest w przedsiębiorstwach, fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Najprostszym przykładem jest chociażby wykorzystanie zaawansowanych systemów oprogramowania w londyńskim City czy wykorzystanie chatbotów na infoliniach.

Banki ochoczo wdrożyły nowe rozwiązania

Branża finansowa jest obszarem, gdzie wiele procesów ma charakter automatyczny i powtarzalny, wykorzystanie zautomatyzowanych systemów może więc odciążyć w tej kwestii pracowników.

  - W ITBoom wdrażamy technologie z obszaru business intelligence, które pomagają w wykonywaniu dokładnych analiz finansowych. Dzięki naszym rozwiązaniom firmy zyskują wsparcie nie tylko w obszarze zarządzania obecnymi procesami, ale potrafią także przewidzieć i wykluczyć wiele zagrożeń. Implementowane przez nas narzędzia samouczące się, pozwalają wyjść poza procesy wewnętrzne i wdrożyć efektywniejsze zarządzanie np. cenami na pułkach sklepowych czy e-commerce - przekonuje Piotr Kawecki, dyrektor zarządzający w ITBoom....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: GP

źródło: www.pulshr.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.