Praca

Szef może zmienić dni robocze na prośbę pracownika

08 listopad 2019

Wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy może dotyczyć nie tylko innych godzin pracy, ale również dni.

źródło: Adobe Stock, www.rp.pl

Pracownica chciałaby pracować w soboty, w zamian mając wolne poniedziałki. Nam to odpowiada. W soboty pracuje spora część firmy i przyda się, by ktoś z tego działu też był w pracy. Jednak zgodnie z regulaminem pracy dział kobiety pracuje od poniedziałku do piątku. Czy taka zmiana jest możliwa na jej wniosek, mimo że takiej możliwości nie przewiduje regulamin?– pyta czytelniczka.

Tak, istnieje taka możliwość. Wniosek pracownika o ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy może dotyczyć nie tylko innych godzin pracy, ale również dni.
Odstępstwo od regulaminu

Na pisemny wniosek pracownika można ustalić dla niego indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym jest objęty (art. 142 k.p.). Indywidualny rozkład oznacza tu rozkład inny niż ten, w którym pracownik pracuje. Tworzy się zatem odstępstwo od rozkładu regulaminowego, bez konieczności jego zmiany ani nawet wskazywania w nim, że istnieje możliwość takiej zmiany....

czytaj więcej: www.rp.pl


autor: Marek Rotkiewicz

źródło: www.rp.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.