Kariera

Pracownicy nadal dobrze oceniają swoją sytuację. Oto najnowsze dane

22 styczeń 2020

W IV kwartale 2019 r. 62 proc. polskich pracowników było zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej i warunków zatrudnienia. Jeszcze więcej, bo aż 81,6 proc. dobrze ocenia kondycję rodzimego rynku pracy. To wyniki nowego badania Confidence Index, który publikuje Michael Page.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

2019 r. dla polskich pracowników należy do udanych. Ponad połowa respondentów wyraziła zadowolenie z ogólnych warunków pracy, a 54,6 proc. z nich przyznało, że pozytywnie ocenia stabilność swojej pracy. Podobny odsetek pracowników - 53,8 proc. - usatysfakcjonowany był także wysokością swojej pensji. Mniej Polaków za to korzystnie mówiło o możliwościach awansu w swoich firmach - pomyślnie oceniło je jedynie 18,6 proc. z nich.

Polscy pracownicy z dużym optymizmem patrzą też na zaczynający się 2020 r. 8 na 10 badanych (75,9 proc.) spodziewa się, że najbliższe 6 miesięcy będzie jeszcze korzystniejsze dla pracobiorców. Co więcej, niemal 53 proc. ankietowanych przyznało, że liczy na otrzymanie podwyżki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 42,7 proc. respondentów w tym samym czasie oczekuje także awansu.

  - Nastroje wśród polskich pracowników na koniec minionego roku były jeszcze lepsze niż
w analogicznym okresie w 2018 r. Stopa bezrobocia w 2019 r. w Polsce systematycznie spadała i wiele wskazuje na to, że sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie - mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

Jak zaznacza cytowany, wg danych GUS w listopadzie 2019 r. bezrobocie wynosiło zaledwie 5,1 proc. - To znaczący spadek nawet w porównaniu do statystyk z analogicznego okresu 2018 r., gdzie liczba bezrobotnych wynosiła 5,7 proc. Na rynku wzmocniła się pozycja kandydatów i jeszcze większego tempa nabrała rywalizacja pracodawców o najlepsze talenty. Kuszących ofert pracy nie brakuje, a kandydaci mają z czego wybierać. Nasze badanie pokazuje, że na koniec 2019 r. już 60 proc. badanych było przekonanych, że nową pracę znajdzie w czasie krótszym niż trzy miesiące....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: GP

źródło: www.pulshr.pl