Kariera

Lider jest jak kapitan atomowej łodzi podwodnej

14 luty 2020

Zmienność (volatility), niepewność (uncertainty), złożoność (complexity) i niejednoznaczność (ambiguity) to cztery wyzwania, jakie stoją przed współczesną kadrą menedżerską.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Jak wynika z badania „Polski lider: decyzje w czasach VUCA”, aż 92 proc. polskich menedżerów deklaruje, że podejmując decyzje, muszą uwzględnić wiele czynników, które ciągle się zmieniają.
  • Niemal 2/3 przebadanych uważa, że w ich pracy zasady podejmowania decyzji, które obowiązywały do tej pory, zmieniają się.
  • Badanie wskazuje również, że zarządzający mają silne poczucie zmienności i złożoności w swojej pracy.

Jak wynika z badania „Polski lider: decyzje w czasach VUCA”, aż 92 proc. polskich menedżerów deklaruje, że podejmując decyzje, muszą uwzględnić wiele czynników, które ciągle się zmieniają. 89 proc. przepytanych przez firmę 4Results potwierdza, że ich praca wymaga ciągłego dostosowywania się do zmieniających się warunków.

Niemal 2/3 przebadanych uważa, że w ich pracy zasady podejmowania decyzji, które obowiązywały do tej pory, zmieniają się. Badanie wskazuje również, że zarządzający mają silne poczucie zmienności i złożoności w swojej pracy.

  - Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy dziś w czasach gwałtownych przemian technologicznych i nowych trendów konsumenckich, które odmieniają oblicze działalności organizacji. Zanikanie zawodów i całych branż, automatyzacja i cyfryzacja, zupełnie nowe produkty i oczekiwania klientów – wszystko to są zjawiska, które wywracają do góry nogami znane nam, utarte schematy, a niejednemu liderowi ta zmienność uniemożliwia skuteczne zarządzanie ludźmi i kontrolę nad organizacją – komentuje Sławomir Błaszczak, partner zarządzający 4Results.

Niezbadane VUCA

Zmienne, na które uwagę zwracają menedżerowie, określa się terminem VUCA. Skrót ten jest akronimem wprowadzonym przez amerykańskich strategów wojskowych, na określenie nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny: Volatility (zmienność, ulotność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność).

Dziś ten wojskowy termin przeniknął do realiów biznesu i jest coraz szerzej stosowany na całym świecie. Firma 4Results przy wsparciu naukowców z Uniwersytetu SWPS postanowiła przepytać 479 menedżerów na temat czasów VUCA....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KM

źródło: www.pulshr.pl