Praca

Dźwięk budzika wpływa na efektywność w pracy. Sprawdź, czy dobrze się budzisz

14 luty 2020

Naukowcy The Royal Melbourne Institute of Technology wykazali, że przyjemne i melodyjne alarmy poprawią naszą czujność, podczas gdy ostre dźwięki sprawiają, że czujemy się bardziej nieprzytomni i nieporadni. To jakie dźwięki nas budzą ma ogromny wpływ na nasza wydajność w ciągu dnia.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

Do wybory mamy cały szereg dźwięków, jakie mogą nas budzić. Od delikatnych odgłosów ćwierkania ptaków, przez ulubioną piosenkę, po mocne dźwięki. Jak się okazuje to jaki dźwięk nas budzi, ma bardzo duży wpływ na naszą aktywność w ciągu dnia. 

Naukowcy z Melbourne wykazali, że jeśli nie obudzimy się prawidłowo, nasza wydajność może ulec pogorszeniu na okres do 4 godzin, co może wiązać się z poważnymi zagrożeniami w miejscu pracy.

Badacze pracowali z grupą 50 osób. Połowa z nich wybrała spokojny dzwonek alarmu budzika, druga połowa postawiła na dzwonek agresywniejszy. Naukowcy skupili się na raportach własnych w porównaniu ze znormalizowanymi pomiarami stanu zwanego „bezwładnością snu”. Eksperci definiują bezwładność snu jako „stan przejściowy między snem a czuwaniem, naznaczony upośledzeniem wydajności, zmniejszoną czujnością i chęcią powrotu do snu”. Im dłuższy i bardziej intensywny jest stan bezwładności po pierwszym przebudzeniu, tym bardziej intensywne jest uczucie grozy, splątania i niezdarności rano.

Ludzie, którzy używali bardziej melodycznych alarmów, zgłaszali rano większą czujność, podczas gdy ci, których alarmy miały ostrzejsze dźwięki, takie jak przerywany sygnał dźwiękowy, mówili, że czują się bardziej rozgoryczeni i mniej przebudzeni.

  - Jeśli nie budzisz się prawidłowo, twoja wydajność może być gorsza do czterech godzin, a to z kolei może wiązać się z poważnymi wypadkami  - wyjaśnił główny autor badania, doktorant RMIT Stuart McFarlane....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KM

źródło: www.pulshr.pl