Kariera

W czasach pandemii przybywa pracowników tymczasowych

30 czerwiec 2020

Pandemia Covid-19 dotkliwie dotknęła rynek pracy zmuszając pracowników do szukania nowego zatrudnienia stałego lub tymczasowego. Spośród nowozatrudnionych pracowników tymczasowych 45 proc. zostało zwolnionych z poprzedniej pracy, głównie w gastronomii, usługach lub produkcji.

źródło: fot. shuttersstock

  • 92 proc. pracowników, którzy w czasach pandemii zgłosili się do pracy tymczasowej, było wcześniej zatrudnianych w Polsce, podaje raport OTTO Work Force Polska.
  • Nowi pracownicy tymczasowi, zatrudnieni w czasie pandemii koronawirusa, pochodzą głównie z trzech branż, które najmnocniej ucierpiały na kryzysie gospodarczym - gastronomii, produkcji i usług.
  • Spośród nowych pracowników tymczasowych niemal połowa, bo 47 proc., znalazła pracę w branży usług kurierskich. 25 proc. zostało zatrudnionych w logistyce, 23 proc. w produkcji, a 5 proc. w branży spożywczej.

Branże, które szczególnie ucierpiały na kryzysie zdecydowały się na radykalne cięcie kosztów i zwolnienie pracowników. W efekcie zatrudnienie z dnia na dzień straciła cała rzesza pracowników.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w maju 2020 stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6 proc., a bez pracy na koniec maja było 1 mln 11,7 tys. osób.

Znaczna część przedsiębiorstw nadal liczy straty spowodowane pandemią, ale są także takie branże, które w tym trudnym czasie umocniły swoją pozycję, jak chociażby e-commerce czy usługi kurierskie. W tych firmach nastąpił wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Kalina Olejniczak

źródło: www.pulshr.pl