Kariera

Biura będą stać puste. Praca zdalna wymusi redukcję

30 lipiec 2020

Z jednej strony pracownicy oswoili się z pracą zdalną, a niektórym się to nawet spodobało i niekoniecznie chcą wracać do biur, z drugiej firmy szukają oszczędności m.in. na wymajmowanej powierzchni. Efekt? Popyt na powierzchnię biurową spada.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Według danych PwC, 74 proc. przedsiębiorstw planuje rozszerzenie zakresu pracy zdalnej po pandemii.
  • Firmy wdrażają modele rotacyjne, tylko od 30 do 50 proc. pracowników wraca do biura
  • Wiele firm szuka możliwości redukcji ponoszonych kosztów poprzez zmniejszenie wynajmowanej powierzchni biurowej.

Pandemia COVID-19 z dnia na dzień wymusiła zmianę modeli biznesowych. Duża część pracowników biurowych pracuje w systemie home office. Wielu z nich przestaje już tęsknić za pracą w biurze.

Firmy zostały zmuszone do szybkiej zmiany swoich struktur i modeli organizacyjnych. Według danych PwC, 74 proc. przedsiębiorstw planuje rozszerzenie zakresu pracy zdalnej po pandemii. Wydaje się, że wraz z jej końcem będzie to nowy, obowiązujący standard.

Z drugiej strony wraz z nadchodzącą recesją wiele firm szuka możliwości redukcji ponoszonych kosztów poprzez zmniejszenie wynajmowanej powierzchni biurowej. W przypadku posiadania długoterminowych umów najmu biur, coraz częściej decydują się podnająć nadwyżkę powierzchni.

Opublikowane w lipcu badania Colliers International wskazują, że już teraz zauważalny jest wzrost liczby oferowanej powierzchni podnajmu. Eksperci szacują, że segment podnajmu znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

  – Pandemia pokazała, że możemy pracować zdalnie z domu i innych miejsc. Firmy wdrażają modele rotacyjne, tylko od 30 do 50 proc. pracowników wraca do biura. W ten sposób powstaje nadwyżka przestrzeni, którą można podnająć. – mówi Hubert Abt, założyciel i dyrektor generalny firmy New Work.

  – Szacujemy, że co najmniej 20 proc. obecnie zajmowanej powierzchni trafi na rynek podnajmu. W połączeniu ze wszystkimi czynnikami społecznymi i gospodarczymi, wraz ze zbliżającą się recesją, firmy mają teraz chwilę na przemyślenie oraz przeprojektowanie potrzeb biurowych. Jedni muszą ciąć koszty, rezygnując z powierzchni, a inni, którzy mają szczęście rozwijać teraz swój biznes – szukają dodatkowej przestrzeni – podkreśla Hubert Abt....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Adam Sofuł

źródło: www.pulshr.pl