Biznes

Jesień pod znakiem niepewności. Firmy przygotowują się na drugą falę koronawirusa

16 wrzesień 2020

Wiele branż nadal jest dotkniętych skutkami pierwszej fali kryzysu. Tymczasem coraz głośniej mówi się o wzroście zachorowań i wprowadzeniu obostrzeń. Nie dziwią zatem obawy firm, związane z ogłoszeniem drugiego lockdownu.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Firmy obawiają się drugiej fali koronawirusa oraz restrykcji, które mogą z tego powodu zostać wprowadzone.
  • Jak wskazuje Cezary Mączka z Budimeksu, jesienią, gdy liczba zakażeń może wzrosnąć, dział HR chce zarekomendować zarządowi model pracy, który przetestowano w ostatnich miesiącach. Firma szuka również do współpracy epidemiologa.
  • Z kolei firma VELUX, ze względu na wyższą liczbę zachorowań w Polsce, powróciła do bardziej elastycznego podejścia do pracy zdalnej. 

Jak podaje Północna Izba Gospodarcza, największe obawy są w branżach, które najmocniej j ucierpiały podczas wiosennego zamrożenia gospodarki, a to m.in. branża kreatywna, kultura, hotelarstwo, turystyka, logistyka, przemysł i transport.

  - Nie spodziewam się drugiego lockdownu, bo byłby to cios, którego polska gospodarka, by nie przeżyła. Przedsiębiorcy jednak reagują bardzo nerwowo na wszelkie informacje dotyczące obostrzeń, restrykcji czy rozmaitych komplikacji związanych z pandemią. Musimy być świadomi, że gospodarka jest obecnie nadwrażliwa, a społeczeństwo oszczędza, bardzo rozważnie podejmuje decyzje o wydatkach. Doniesienia o wzroście liczby zakażeń budzą poważny niepokój – mówi Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Obawy związane z drugą falą koronawirusa oraz restrykcjami, które mogą z tego powodu zostać wprowadzone, ma również Cezary Mączka, członek zarządu, dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie. Warto jednak podkreślić, że branża budowlana w niewielkim stopniu odczuła pierwszy lockdown.

  - Pamiętajmy, że ponad 90 proc. pracowników Budimeksu pracuje na budowach na kontrakcie. Pozostali to pracownicy biurowi – wyjaśnia Mączka.

Wszystkie ręce na pokład

Cezary Mączka podkreśla, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Budimeksie podjęto wiele działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Justyna Koc

źródło: www.pulshr.pl