Praca

5 kluczowych zmian na rynku pracy, do których trzeba się dostosować przez pandemię

23 wrzesień 2020

Nowych miejsc pracy jest mniej, a perspektywy pracowników na podwyżkę zmalały. To jednak nie wszystkie zmiany, które zdominowały rynek pracy. Przedstawiamy listę trendów, których nie wolno bagatelizować.

źródło: Annie Spratt/ Unsplash.com

W ostatnich latach pensje rosły dużo szybciej niż obecnie. Powstawało też znacznie więcej nowych miejsc pracy. Teraz gdy rynek pracownika odszedł do lamusa, można zaobserwować kilka kluczowych dla pracowników zmian.

Rosnąca popularność pracy zdalnej

Wskutek pandemii zainteresowanie pracą zdalną wzrosło skokowo, a wielu pracodawców zamierza utrzymać ten model pracy naweg gdy uda się opanować epidemię. Takie podejście oznacza wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy chcą pracować z domu. Zgodnie z danymi Grafton Recruitment i CBRE aż 86% osób zatrudnionych po zakończeniu pandemii chciałoby pracować online przynajmniej jeden raz w tygodniu. Z kolei badanie Cionet, Deloitte i Vmware wykazało, że 88% pracodawców planuje pozostawić pracownikom możliwość home office, gdy pandemia dobiegnie końca - przypomina Personnel Service.

Rozwijanie kompetencji cyfrowych

Pandemia uświadomiła licznym pracownikom, jak ważną rolę odgrywają kompetencje cyfrowe. Wiele osób musiało w szybkim tempie uczyć się obsługi nowych programów do wideo konferencji czy pracy zespołowej online. Prawie nikt nie ma wątpliwości, że analfabetyzm cyfrowy wyklucza kandydatów do pracy z możliwości objęcia intratnych stanowisk.

Można również założyć, że wśród przedsiębiorców będzie rosło zainteresowanie automatyzacją. Według danych zawartych w „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” ¾ firm (74%) nie planowało wdrożyć automatyzacji w ogóle, a 17% brało pod uwagę wdrożenie jej w przyszłości. Te dane prawdopodobnie będą się zmieniać na korzyść automatyzacji.

Elastyczne podejście do zatrudnienia

W pierwszych miesiącach pandemii wiele osób straciło pracę. Te firmy, które starały się utrzymać pracowników, z perspektywy czasu mogą zbierać plony, ponieważ udało im się zaoszczędzić na kosztach rekrutacji. Nie mają one problemu ze znalezieniem rąk do pracy. Nie bez znaczenia pozostają również rządowe dopłaty, dzięki którym wielu pracodawcom po prostu nie opłacało się zwalniać pracowników, za to otrzymywali dodatkowe gratyfikacje za ich utrzymanie.

W maju odsetek firm deklarujących zachowanie pracowników wzrósł o 17% - wynika z przytoczonych przez Personnel Service danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pracodawcy idą na szerokie ustępstwa - wprowadzili pracę zdalną lub model hybrydowy (pracę naprzemienną z biura i domu), a także są bardziej elastyczni co do godzin pracy. Chętnie zatrudniają także Ukraińców, dzięki którym łatwiej jest wypełnić lukę kadrową.

Mniej benefitów pracowniczych

Słabnie popularność benefitów pozapłacowych. Pracodawcy rzadziej proponują kandydatom do pracy prywatną opiekę medyczną czy karty sportowe. Jak przypomina Personnel Service, który powołuje się na raport Grant Thorntonw „Rynek pracy w czasie Covid-19”, w 2019 r. pozapłacowe zachęty do zatrudnienia stosowała blisko połowa pracodawców, podczas gdy obecnie prywatną opiekę medyczną obiecuje blisko 30% firm, a kartę sportową - tylko co czwarty pracodawca (27%)....

czytaj więcej: www.strefabiznesu.pl


autor: Anna Bartosiewicz

źródło: www.strefabiznesu.pl